Өлең, жыр, ақындар

Квадрат теңсіздіктерді графиктік және интервалдар әдісі арқылы шешу (бинарлық сабақ)

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.4А Теңсіздіктер

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.4А Теңсіздіктер

Күні:

Сынып:    8

Мектеп: №141ЖББМ

Мұғалімнің аты-жөні:

Исмагулова А К

Баймендинова А Н

Қатысқандар:             Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Квадрат теңсіздіктерді графиктік және  интервалдар әдісі арқылы   шешу  (бинарлық сабақ)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.8

Квадрат теңсіздіктерді шешу( параболалық,интервал әдісі)

Сабақтың түрі

Практикалық ( есептер шығару) сабағы

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Квадраттық функцияның қасиеттерін түсіну және осы түсініктерін пайдаланып квадраттық функцияның графигін салу.

Қарапайым квадрат теңсіздіктерді интервалдар әдісімен шешеу

Көпшілігі: Квадрат теңсіздікті квадраттық функцияның графигі арқылы шешуді білу

Квадрат теңсіздіктерге келтірілетін есептерді интервалдар әдісімен шешу.

Кейбірі: Параболалық тәсіл  квадраттық теңсіздік шешу.

Интервал арқылы квадрат теңсіздік құру

Бағалау критерийі

Квадрат теңсіздіктерді  параболалық және интервалдар әдісімен шеше алады.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

- Параболла, интервал,сан аралықтар;

Диалогқа

-Квадрат теңсіздіктерді шешудің неше тәсілі бар?

-Функция нөлдерін қалай табады?

-Функция нөлденін сан осіне қалай белгілейді?

жазылымға қажетті тіркестер:

- Айнымалының теңсіздікті қанағаттардыратын мәні оның ....

Құндылықтарға баулу

Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана

Оқушылардың бойына патриоттық сезімді дарыту. Бірлікке, ынтымақтастыққа тәрбиелеу. Жұппен және топпен жұмыла жұмыс жасауға дағдыландыру.

Пәнаралық байланыс

Информатика

Алдыңғы білім

Теңсіздік, сан аралықтар, квадрат теңдеудің түбірлері, Виет теоремасы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

І. Ұйымдастыру кезеңі:

  Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу

ІІ  Үй тапсырмасын тексеру.

Интерактивті тақтада үй тапсырмасының жауаптары көрсетіледі. Үй тапсырмасын «Көрші» әдісі бойынша бірін -бірі тексеріп шығады.Үй тапсырмасын тексеруде оқушылардың артықшылықтары мен кемшіліктерін атап өтіледі. Қателіктер ескертіліп, түсіндіріледі.

Қайталауға арналған сұрақтар

1.Қандай теңсіздік квадрат теңсіздік деп  аталады ?

2.Квадрат теңсіздікті шешу?

3.Квадрат теңсіздікті шешу әдістері ?

4. Ох осіне қарағанда  параболаның орналасуы калай?

 

Тақтаға 3 оқушы шағады 

2+9х+4 >0

 

 

Дескриптор:  

 1.Теңсіздікті шешу үшін бірінші коэффициент 

     пен дискриминантты анықтайды;

2. Квадрат үшмүшенің түбірлерін есептейді;

3. Түбірлерді координаталық түзуде белгілейді;

4. Парабола салады;

5. Шешімін табады.

Advanced Grapher (компьютерде жұмыс істеу) бағдарламасы арқылы теңсіздікті шешу

Учитель информатики. Запишите в тетради №2.  А теперь работаем по алгоритму:

  1. Записать неравенство в тетрадь.
  2. Записать программу неравенства для модели графика в тетрадь.
  3. Смоделировать график квадратного неравенства на компьютере.
  4. Записать ответ в тетрадь.

Запишем программы для моделей неравенств на доске.

  1. –x2 + 6x – 9 > 0:    –x^2+6*x–9
  2. x2 – 11x + 30 ³ 0:    x^2-11*x+30

Смоделируйте графики квадратных неравенств на компьютере.

 
   

 

                                               

 

Какие ответы получились?

  1. Ответ: (–¥; 5]; [6; ¥)

2) Ответ: решений нет

  1. Компьютерное тестирование. (См на диске в файлах КОНТРОЛЬНЫЙ  ТЕСТ 1, 2 вариант, КОНТРОЛЬНЫЙ  ТЕСТ 3, 4 вариант)

Учитель информатики. У вас на столах лежат бланки для компьютерного тестирования. Подпишите имя и фамилию. Сначала решите кв. неравенства, (можно использовать программу Advanced Grapher). Запишите ответы в БЛАНК. Откройте программу «Контрольный тест», зарегистрируйтесь, выбирая правильные ответы, пройдите тест. Результат покажите учителю. Учтите, что исправлять нельзя!

Возможные оценки результатов:

  • за 6-7 правильных ответов ставится отметка «5»
  • за 4-5 – «4»
  • за 3 –«3»
  • меньше 3-х правильных ответов – «2»

Приступайте к работе.

Учитель математики. Полученные оценки выставляются в дневник. Неверно решенное неравенство решить на бланке. Учащиеся, которые быстро прошли тест без ошибок, получат дополнительное задание на карточках.

І топ

1

2x2 - 13x + 6 <0

хÎ (0,5 ;6)

2

3x2 - 6x + 32 >0

хÎ (-;+)         

3

x2 - 9 ³ 0

хÎ ((-;-3)(3;+)         

4

x2 + 3x - 4 £ 0

хÎ  -4:1

5

2x2 - 3x - 5 ³ 0

хÎ ((-;-1)(2,4;+)         

6

x2 - 8x + 16 > 0

хÎ ((-;4)(4;+)         

7

5x - x2  ³ 0

хÎ (0,5

 

ІІтоп

1

x2 - 1 £ 0

хÎ -1,1

2

x2 + x - 6 ³ 0

хÎ ((-;-3)(2;+)         

3

x2 + 7x + 12 > 0

хÎ ((-;-4)(-3;+)         

4

-x2 + 3x + 4 > 0

хÎ (-1:,4

5

x2 - 10x + 40 £ 0

хÎ (-3,6,13,6

6

-x2 - 6x - 9 ³ 0

хÎ (3

7

-x2 + 3x + 4 ³ 0

хÎ ( -1,,4

 

ІІІ топ

1

2x2 – x – 15 > 0

 хÎ(-;2,4)(3;+)         

2

x2 + 12x +80 £ 0

хÎ ( бос жиын

3

x2 – 16 £ 0

хÎ ((-;-4)(4;+)

4

x2 – x – 6 > 0

хÎ ((-;-2)(3;+)    

5

3x2 – 2x – 1 < 0

хÎ (-;-1/3)(1;+)         

6

x2 + 6x + 9  £ 0

хÎ (3

7

–x2 + 6x ³ 0

хÎ (0,6

 

Сонымен квадрат теңсіздіктерді шешудің интервалдық тәсіл :

ЖЖ 1-тапсырма. Саралау тапсырмасы «Қарқын» әдісі арқылы орындалады.Есеп екі нұсқада беріледі

Мақсаты. Оқушылардың білім деңгейін саралау.

Нәтиже . Оқушылардың қажеттілігін анықтау.

5.34. Квадрат теңсіздіктерді интервалдар әдісімен шешіңдер:                              

       1-нұсқа                                               2- нұсқа

1) x2-3x-4<0                                        1)  x2-4x-5> 0;

D=…….                                               D=……

x1/2=                                               x1/2=

 

жауабы:......                                           жауабы:......

2) 6x2-7x+10;                                    2) 5x2-6x+1 0  

D=…….                                               D=……

x1/2=                                               x1/2=

 

жауабы:......                                           жауабы:......

 

 

5.37. Функцияның анықталу облысын табыңдар:

1)  ;                              1)

 

x-3(x+1)  

 Интервал  бойынша теңсіздік құрыңдар.

2)                                          2)

 

 

Кері байланыс. Бір топ екінші топты, екінші топ үшінші топты, үшінші топ бірінші топты «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы б

Мақсаты. Оқушылардың  қызығушылығын арттыру. Тапсырманы  қаншалықты орындай алатынын анықтау.

 

3-тапсырма. Kahoot  бағдарламасы бойынша жұптық жұмыс

Оқушылар ұялытелефондары арқылы тест тапсырмаларын орындайды.

Мақсаты. АКТ-ны қолдану барсында Kahoot  бағдарламасы арқылы оқушылар бір -біріне көмек бере отырып есептің жауабын тез табу.

Нәтиже: Осы бағдарламаның көмегімен оқушылар өз нәтижесін дәл сол кезде көре алады, жіберген кемішіліктерінде анықтай алады.

Жіберген кемшіліктеріне түзету мақсатында кері байланыс жасалады.

1. Қайсысы квадрат теңсіздік?

A. 2x+3y>0;            B. x2-3x<0                C.y=2x2

2. (x+3)(x-1)>0 теңсіздіңтің нөлдері

A. 3;1                      B. -3;1                       C. -3;-1

3. (x-2)(x-3)<0 теңсіздіктің сан аралығының дұрысы

A. B  C  

 

4. x2-2x>0 теңсіздіктің шешімі

A. (0;2)   B (-;0)(2;+) C. [0;2]

5. x2-3x+4 0 теңсіздіктің шешімі жоқ болса онда

A. D>0;  B. D<0;  C . D=0.

  

 

 

 

 

«Көрші» әдіс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

Сабақтың соңы

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия .

                    

Үй жұмысы

Мұғалім үй жұмысын қалай орындайтынына нұсқау береді.№5.35  3) 4) 5)  №5.36

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

жж1- тапсырма. «Қарқын» тәсілі арқылы жеке орындалады

Қолдау көрсетуді аз қажет ететін оқушылар жұмыстарын аяқтаған соң, қолдауды көбірек қажет ететін оқушыларға көмек беруін сұраймын.

 Қолдау көрсетуді орташа қажет ететін оқушыларға тапсырма орындау барсында есепті шешуге түрткі болатын сөйлемдер арқылы көмектесу.

-Теңсіздіктердің қатаң, қатаң емес қасиетін ескер.

-квадрат теңсіздік нөлден үлен.

Барынша қолдауды қажет ететін оқушыларға қосымша уақыт беру және қабылдауы жақсы оқушылардың көмектесуін сұраймын

Сабақты қайталау барсында «Артын теңге» әдісі;

«Бағдар шам» әдісі; «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісітерін қолданамын.

Оқу құралдарын дұрыс пайдалану, оқу құралдырын пайдаланғанда қауыпсіздікке көңіл бөлу, партада дұрыс отру дағдысын қалыптастру.

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

             

 

 

 

 

Күні:

Сынып:    8

Мектеп: №141ЖББМ

Мұғалімнің аты-жөні:

Исмагулова А К

Баймендинова А Н

Қатысқандар:             Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Квадрат теңсіздіктерді графиктік және  интервалдар әдісі арқылы   шешу  (бинарлық сабақ)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.8

Квадрат теңсіздіктерді шешу( параболалық,интервал әдісі)

Сабақтың түрі

Практикалық ( есептер шығару) сабағы

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Квадраттық функцияның қасиеттерін түсіну және осы түсініктерін пайдаланып квадраттық функцияның графигін салу.

Қарапайым квадрат теңсіздіктерді интервалдар әдісімен шешеу

Көпшілігі: Квадрат теңсіздікті квадраттық функцияның графигі арқылы шешуді білу

Квадрат теңсіздіктерге келтірілетін есептерді интервалдар әдісімен шешу.

Кейбірі: Параболалық тәсіл  квадраттық теңсіздік шешу.

Интервал арқылы квадрат теңсіздік құру

Бағалау критерийі

Квадрат теңсіздіктерді  параболалық және интервалдар әдісімен шеше алады.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

- Параболла, интервал,сан аралықтар;

Диалогқа

-Квадрат теңсіздіктерді шешудің неше тәсілі бар?

-Функция нөлдерін қалай табады?

-Функция нөлденін сан осіне қалай белгілейді?

жазылымға қажетті тіркестер:

- Айнымалының теңсіздікті қанағаттардыратын мәні оның ....

Құндылықтарға баулу

 

Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана

Оқушылардың бойына патриоттық сезімді дарыту. Бірлікке, ынтымақтастыққа тәрбиелеу. Жұппен және топпен жұмыла жұмыс жасауға дағдыландыру.

Пәнаралық байланыс

Информатика

Алдыңғы білім

Теңсіздік, сан аралықтар, квадрат теңдеудің түбірлері, Виет теоремасы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

І. Ұйымдастыру кезеңі:

  Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу

ІІ  Үй тапсырмасын тексеру.

Интерактивті тақтада үй тапсырмасының жауаптары көрсетіледі. Үй тапсырмасын «Көрші» әдісі бойынша бірін -бірі тексеріп шығады.Үй тапсырмасын тексеруде оқушылардың артықшылықтары мен кемшіліктерін атап өтіледі. Қателіктер ескертіліп, түсіндіріледі.

Қайталауға арналған сұрақтар

1.Қандай теңсіздік квадрат теңсіздік деп  аталады ?

2.Квадрат теңсіздікті шешу?

3.Квадрат теңсіздікті шешу әдістері ?

4. Ох осіне қарағанда  параболаның орналасуы калай?

 

Тақтаға 3 оқушы шағады 

2+9х+4 >0

 

 

Дескриптор:  

 1.Теңсіздікті шешу үшін бірінші коэффициент 

     пен дискриминантты анықтайды;

2. Квадрат үшмүшенің түбірлерін есептейді;

3. Түбірлерді координаталық түзуде белгілейді;

4. Парабола салады;

5. Шешімін табады.

Advanced Grapher (компьютерде жұмыс істеу) бағдарламасы арқылы теңсіздікті шешу

Учитель информатики. Запишите в тетради №2.  А теперь работаем по алгоритму:

  1. Записать неравенство в тетрадь.
  2. Записать программу неравенства для модели графика в тетрадь.
  3. Смоделировать график квадратного неравенства на компьютере.
  4. Записать ответ в тетрадь.

Запишем программы для моделей неравенств на доске.

  1. –x2 + 6x – 9 > 0:    –x^2+6*x–9
  2. x2 – 11x + 30 ³ 0:    x^2-11*x+30

Смоделируйте графики квадратных неравенств на компьютере.

 

 
   

 

                                               

 

Какие ответы получились?

  1. Ответ: (–¥; 5]; [6; ¥)

2) Ответ: решений нет

  1. Компьютерное тестирование. (См на диске в файлах КОНТРОЛЬНЫЙ  ТЕСТ 1, 2 вариант, КОНТРОЛЬНЫЙ  ТЕСТ 3, 4 вариант)

Учитель информатики. У вас на столах лежат бланки для компьютерного тестирования. Подпишите имя и фамилию. Сначала решите кв. неравенства, (можно использовать программу Advanced Grapher). Запишите ответы в БЛАНК. Откройте программу «Контрольный тест», зарегистрируйтесь, выбирая правильные ответы, пройдите тест. Результат покажите учителю. Учтите, что исправлять нельзя!

Возможные оценки результатов:

  • за 6-7 правильных ответов ставится отметка «5»
  • за 4-5 – «4»
  • за 3 –«3»
  • меньше 3-х правильных ответов – «2»

Приступайте к работе.

Учитель математики. Полученные оценки выставляются в дневник. Неверно решенное неравенство решить на бланке. Учащиеся, которые быстро прошли тест без ошибок, получат дополнительное задание на карточках.

І топ

1

2x2 - 13x + 6 <0

хÎ (0,5 ;6)

2

3x2 - 6x + 32 >0

хÎ (-;+)         

3

x2 - 9 ³ 0

хÎ ((-;-3)(3;+)         

4

x2 + 3x - 4 £ 0

хÎ  -4:1

5

2x2 - 3x - 5 ³ 0

хÎ ((-;-1)(2,4;+)         

6

x2 - 8x + 16 > 0

хÎ ((-;4)(4;+)         

7

5x - x2  ³ 0

хÎ (0,5

 

ІІтоп

1

x2 - 1 £ 0

хÎ -1,1

2

x2 + x - 6 ³ 0

хÎ ((-;-3)(2;+)         

3

x2 + 7x + 12 > 0

хÎ ((-;-4)(-3;+)         

4

-x2 + 3x + 4 > 0

хÎ (-1:,4

5

x2 - 10x + 40 £ 0

хÎ (-3,6,13,6

6

-x2 - 6x - 9 ³ 0

хÎ (3

7

-x2 + 3x + 4 ³ 0

хÎ ( -1,,4

 

ІІІ топ

1

2x2 – x – 15 > 0

 хÎ(-;2,4)(3;+)         

2

x2 + 12x +80 £ 0

хÎ ( бос жиын

3

x2 – 16 £ 0

хÎ ((-;-4)(4;+)         

4

x2 – x – 6 > 0

хÎ ((-;-2)(3;+)         

5

3x2 – 2x – 1 < 0

хÎ (-;-1/3)(1;+)         

6

x2 + 6x + 9  £ 0

хÎ (3

7

–x2 + 6x ³ 0

хÎ (0,6

 

Сонымен квадрат теңсіздіктерді шешудің интервалдық тәсіл :

ЖЖ 1-тапсырма. Саралау тапсырмасы «Қарқын» әдісі арқылы орындалады.Есеп екі нұсқада беріледі

Мақсаты. Оқушылардың білім деңгейін саралау.

Нәтиже . Оқушылардың қажеттілігін анықтау.

5.34. Квадрат теңсіздіктерді интервалдар әдісімен шешіңдер:                              

       1-нұсқа                                               2- нұсқа

1) x2-3x-4<0                                        1)  x2-4x-5> 0;

D=…….                                               D=……

x1/2=                                               x1/2=

 

жауабы:......                                           жауабы:......

2) 6x2-7x+10;                                    2) 5x2-6x+1 0  

D=…….                                               D=……

x1/2=                                               x1/2=

 

жауабы:......                                           жауабы:......

 

 

5.37. Функцияның анықталу облысын табыңдар:

1)  ;                              1)

 

x-3(x+1)  

 Интервал  бойынша теңсіздік құрыңдар.

2)                                          2)

 

 

Кері байланыс. Бір топ екінші топты, екінші топ үшінші топты, үшінші топ бірінші топты «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы б

Мақсаты. Оқушылардың  қызығушылығын арттыру. Тапсырманы  қаншалықты орындай алатынын анықтау.

 

3-тапсырма. Kahoot  бағдарламасы бойынша жұптық жұмыс

Оқушылар ұялытелефондары арқылы тест тапсырмаларын орындайды.

Мақсаты. АКТ-ны қолдану барсында Kahoot  бағдарламасы арқылы оқушылар бір -біріне көмек бере отырып есептің жауабын тез табу.

Нәтиже: Осы бағдарламаның көмегімен оқушылар өз нәтижесін дәл сол кезде көре алады, жіберген кемішіліктерінде анықтай алады.

Жіберген кемшіліктеріне түзету мақсатында кері байланыс жасалады.

1. Қайсысы квадрат теңсіздік?

A. 2x+3y>0;            B. x2-3x<0                C.y=2x2

2. (x+3)(x-1)>0 теңсіздіңтің нөлдері

A. 3;1                      B. -3;1                       C. -3;-1

3. (x-2)(x-3)<0 теңсіздіктің сан аралығының дұрысы

        A.                                        B                         C  

 

4. x2-2x>0 теңсіздіктің шешімі

A. (0;2)                   B (-;0)(2;+)          C. [0;2]

5. x2-3x+4 0 теңсіздіктің шешімі жоқ болса онда

A. D>0;           B. D<0;                                 C . D=0.

  

 

 

 

 

«Көрші» әдіс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

Сабақтың соңы

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия .

                    

Үй жұмысы

Мұғалім үй жұмысын қалай орындайтынына нұсқау береді.№5.35  3) 4) 5)  №5.36

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

жж1- тапсырма. «Қарқын» тәсілі арқылы жеке орындалады

Қолдау көрсетуді аз қажет ететін оқушылар жұмыстарын аяқтаған соң, қолдауды көбірек қажет ететін оқушыларға көмек беруін сұраймын.

 Қолдау көрсетуді орташа қажет ететін оқушыларға тапсырма орындау барсында есепті шешуге түрткі болатын сөйлемдер арқылы көмектесу.

-Теңсіздіктердің қатаң, қатаң емес қасиетін ескер.

-квадрат теңсіздік нөлден үлен.

Барынша қолдауды қажет ететін оқушыларға қосымша уақыт беру және қабылдауы жақсы оқушылардың көмектесуін сұраймын

Сабақты қайталау барсында «Артын теңге» әдісі;

«Бағдар шам» әдісі; «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісітерін қолданамын.

Оқу құралдарын дұрыс пайдалану, оқу құралдырын пайдаланғанда қауыпсіздікке көңіл бөлу, партада дұрыс отру дағдысын қалыптастру.

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

             

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз