Өлең, жыр, ақындар

Ондық бөлшек

Пәні: Математика

Мұғалімнің аты-жөні: Ерубаева Айгуль Галимжановна

Күні: 23.01.2018жыл

Сынып: 5 «Ә»

Барлығы: 20

Қатысқандар саны: 20

Қатыспағандар саны:                 

Сабақтың тақырыбы

Ондық бөлшек.Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.13    ондық бөлшек ұғымын меңгеру;

5.5.2.5      ондық бөлшектерді оқу және жазу;

5.1.1.14    ондық бөлшек түрінде жазылған сандардың теңдігін түсіну, мысалы, 1,3 және 1,30;

5.1.2.25   бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру

Сабақтың мақсаттары

Ондық бөлшектерді оқу, жазу тақырыбын тиянақтау, білімдерін тексеру, есеп шығару арқылы ойлау қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылықтарын аттыру

Жетістік критерийлері

 Ондық бөлшектер ұғымын енгізу, ондық бөлшектерді оқуға және жаза білуге жағдай жасау;

тақырып мазмұнын өздігінен ізденіп, топ жұмысына белсене араласып, өзін өзі реттеуді қалыптастырады;

оқушылар алған білімдерін тиянақтауға, пысықтауға, өздіктерінен  жұмыс жасай білуге үйренеді;

есеп шығару, салыстыру, талдай білу дағдылары қалыптасады;

Координаталық сәуленің бойында нүктелерді кескіндеуді үйренеді

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Сурет өнер

Тілдік құзыреттілік

Табиғатқа саяхат. .

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

 

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

(4 минут)

 

 

 

 

Үй тапсырмасын тексеру (3 минут)

Тақтада тақырып үш тілде ілініп тұрады

 

Қазақ тілінде

Орыс тілінде

Латын тілінде

 

Ондық бөлшек.Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру.

Десятичная дробь.Перевести десятичную часть в простую часть.

Ondyq  bo`ls`ek.

Ondyq  bo`ls`ekti  jai` bo`ls`ekke  ai`naldyry`

 

 Оқушыларды түгендеу

Оқушылар 4 топқа бөлінеді                1.Жай бөлшек             

                                                               2.Бұрыс бөлшек      

                                                               3.Дұрыс бөлшек                  

                                                               4.Ондық бөлшек          

 

Әр топ басшысы өз тобы жайлы түсінік беріп өтеді.Әрі өткен тақырыпты қайталап өтеміз.

 

№599 (тақтадағы жауабымен оқушылар өздерін тексереді,ал топ басшылары бағалайды)

1.       0,18

2.       70,0481

3.       5,017

4.       11,034

 

Шаттық шебері

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұптық жұмыс «Адасқан сандарды тап «

(5 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жеке жұмыс «Жұбыңды тап» тақтамен жұмыс

(15 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

Қызықты тапсырма

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

1 минут

 

 

 

 

Тақтамен жұмыс 4-минут

(С-деңгейі)

 

 

 

 

 

 

 

Ондық бөлшектің бөлшек бөлігінің цифрлары ондық таңбалар деп аталады.

Мысалы: 5,128, мұндағы 1, 2, 8 цифрлары –ондық таңбалары

Жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазуға болады.

 

Мысалы:

 

            Ондық бөлшектерді жазыңдар: 1) бір бүтін оннан екі; 2) үш бүтін жүзден жетпіс бес; 3) тоғыз бүтін мыңнан он сегіз; 4) алты бүтін он мыңнан жеті жүз сегіз.

 

Ондық бөлшекке                                              Ондық бөлшекке     

айналатындар                                                   айналмайтындар                                                                    

                                                                                     

                                                                                   

                                                                                   

                                                                                    

Ондық бөлшекке айналатыны

Ондық бөлшекке айналмайтыны

 

 

 

 

Жауабын мұғалім айтады,оқушылар бір-бірін тексереді

№600 ЕСЕП

 

 

 

n

73

10

g`

78787

1000

y`

231

10

r

50032

10000

і`

459

100

n`

81193

10000

R

963

100

y

223399

10000

a

1115

100

j

555553

100000

h

3329

1000

y`

32543

1000

a

6552

1000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЖАУАБЫ:   Ry`hanі`  jan`g`yry` (Рухани жаңғыру)

 

 

9,63

23,1

3,329

11,15

7,3

4,59

R       y`       h          a         n        і` 

 

 

 

5,55553

6,552

8,1193

78,787

22,3399

5,0032

32,543

j

a

n`

g`

y

r

y`

               

№602 есеп топпен жүмыс        түймедақ құрастыру

 

I топ.     8  + 1   , 5  -2

                                                 III топ       11   + 8 ,  9  - 2

 

II топ     10  - 6  , 8   + 2     

                                  ІV топ     21  – 19 ,4 +1

 

 

Орнымыздан тұрамыз,

Алақанды ұрамыз.

Бiр отырып, бiр тұрып,

Тез шынығып шығамыз.

№603 есеп С-тобынан карточкамен беріледі(

4 топ басшылары шыгады (дарынды оқушылар)

 

1)      0,604                       4) 0,012

2)      0,25                     5) 0,475

3)      0,65                      6) 0,82      топ басшыларын өзім бағалаймын

Карточкалар таратылады (үлгерімі төмен оқушыларға)

 

 

                                                       

 

1-     3,02 санын жай бөлшек түрінде жаз

2-     16   санының жазылуы

3-     4  саны қандай сан?ондық бөлшек бола алама?

4-     7  санының оқылуы қалай?

5-      санының ондық бөлшекпен оқылуы,жазылуы?

 

 

 

Таныстырылым, оқулықпен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәтіне арналған жинақ

Кері байланыс.

Топ жұмысын бағалау кестесі (2минут)

 

Топ мүшелері

Үй тапсырмасы

Жұптық жұмыс

«Адасқан санды тап»

Жеке жұмыс

«Жұбыңды тап»

Топтық

жұмыс

«Түймедақ»

Белсенді қатысқаны

Жалпы ұпай

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«5»

«5»

«10»

«10»

«10»

40

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақтаға оқушылардың суреттері ілінеді.Сол жерге әр оқушының ұпай санын жазамыз

Бағалау:

0 – 6 ұпай –  нашар

7 – 15ұпай-  талпын

16–29ұпай– жақсы

30–40ұпай–тамаша,өте жақсы

 

Сабақтың соңы

2 минут

 

 

Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді  бет – әлпеті салынған суреттерді таңдау.

Түсінбедім          Сұрағым бар        Түсіндім

 

                    

Әр топ басшы өз тобы оқушыларының сабақта жинаған ұпай санын айтады:

  1. Тақырыпты өздігінен талдап, шешім шығара білуі
  2. Есеп шартын талдай алуы

3.      Амалдарды орындау реті және орындалуын білуі

  1. Жеке тапсырмаларды орындауы
  2. Топ жұмысына белсене араласуы

 

 

Смайликтер

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

 

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін  тексеру жоспарыңыз?

 

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
(тәрбие)

Қолдау көрсету.

Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

 

Оқушылар өздері жасаған  бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)

 

Математика сабағы

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Пікірлер (2)

aigulya94

тамаша

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз