Өлең, жыр, ақындар

Үштаңбалы санға жазбаша бөлу тәсілдері

Балқаш қаласы, М.П.Русаков атындағы
№2 мектеп-интернатының
Математика пәні мұғалімі: Жахметова Маржанкуль

 

Сабақтың тақырыбы: Үштаңбалы санға жазбаша жазбаша бөлу тәсілдері

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Үш таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілдерін меңгерту. Есептер шығару.

Дамытушылық: есте сақтау, ойлау және математикалық тілде дұрыс сөйлей білу қабілетін дамыту;

Тәрбиелік: балаларды ақыл-ой, еңбек тәрбиесіне баулу, пәнге деген сүйіспеншілігін ояту.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрнекілігі: тақырыптық суреттер

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

а) Амандасу.

- Сәлеметсіңдер ме, балалар!

- Отырыңдар!

- Қазір қай сабақ?

- Сабақ құралдарымыз дайын ба?

- Олай болса оқушыға ұқсап отырамыз!

б) Психологиялық дайындық:

- Балалар, кімнің көңіл күйі өте жақсы? (орнынан тұрып үш рет шапалақтау)

- Ал, кімнің көңіл күйі нашар? (орнынан тұрып екі рет шапалақтау)

- Кім сабаққа дайын? (орнынан тұрып бір рет шапалақтау)

-Жарайсыңдар! Бүгінгі сабаққа барлықтарың дайындалып келіпсіңдер.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

- Ал балалар бүгінгі сабақты бастамас бұрын үй жұмысын бір тексеріп өтейік. (дәптерлерін қарап өту).

№6(а)

Шешуі: 1) 672:24=28 т

            2) 28*150=4200 л

Жауабы: 4200 л су ысырап болады.

(ә)

Шешуі: 1)320:16=20 кг -1автокөлік

              2)20*53=1060 кг-53 автокөлік

Жауабы: 53 автокөлік 1060 кг улы газ шығарады.

№2

3021*324=978804             271152:112=2421            34661:137=253

2568*325=834600             615375:547=1125            15625:125=125

3702*213=788526             141716:142=998              115062:254=453

№3

(1254*31)+25250=64124                      (273*158)-(9711:83) =43131-117=43017

12428:26+25108=25586                       (452*42)-(7705:67) =18984-115=18869

(855:285)+(11*265) =2918                   (12654+355)-(2458:2) =13009-1229=11780

25899+(90052-680) =115271               100000-(2306*3) =93082

-Менің көруім бойынша барлықтарың сабаққа жақсы дайындалып келіпсіңдер.

-Жарайсыңдар! (дәптерлерін жинау)

III. Жаңа сабақ

-Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы – Үштаңбалы санға жазбаша жазбаша бөлу тәсілдері. Тақтаға күнді жазу.

6859423=6000000+800000+50000+9000+400+20+3

№2 (а)  

 

№4 тапсырма. Граммен өрнекте.

 

6 кг=6000 г                    147 кг=147000г                  5 кг 2г=5002 г

39 кг=39000г                  7кг 4г=7004 г                     9 кг 678 г=9678 г

5кг 458 г=5458г              5 кг 20 г=5020 г                1 ц 3 кг=103000г

ІV.Сергіту сәті

Ал, балалар, тұрайық.                Оңға-оңға түзу тұр            

Алақанды ұрайық                       Солға-солға түзу тұр

Оңға қарай иiлiп                         Жоғары-төмен қарайық

Солға қарай иiлiп                        Қолымызды созайық

Бiр отырып, бiр тұрып,                Бойымызға күш жинап,

Бойымызды созайық                   Бір шынығып алайық

Белiмiздi жазайық.

№5 есеп (а)

6 күнде- әр күні 4 кг 500 г

Қалды -32 кг күріш

Басында әкелінген-? Кг күріш

Шешуі: 1) 4500*6=27000г=27 кг

              2)27+32=59 кг-басында болған

 Жауабы: мектеп асханасына 59 кг күріш әкелінген

(ә)

Орамжапырақ қосылған - 85 б, бұл 2 есе кем

Күріш қосылған-?

Шешуі: 1)85*2=170 б-күріш қосылған

              2)170-85=85 б

Жауабы: 85 бәлішке артық

(б)

Ұн 17 қағаздан -34кг

Күріш 25 қағаздан -75 кг

Күріш -? Ауыр

Шешуі:1) 34:17=2 кг –ұн салынған қапшық

              2)75:25=3 кг-күріш салынған қапшық

              3)3-2=1 кг

Жауабы: 1 кг ауыр.

VІ. Қорытынды.

- Балалар біз бүгін сабақта не істедік?

- Есептер қиын болды ма?

- Қай есептен қателестік?

І. Үйге тапсырма. 58 бет 1 тапсырма, 59 бет 3 тапсырма, 60 бет № 6, 7 тапсырмалар

ІІ. Бағалау.

Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мадақтау, бағалау.                                          


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз