Өлең, жыр, ақындар

Көбейтіндінің, қосындының, aйыpмaның бөлінгіштігі

1

Мерзімі

16.11.2015ж

 

2

Сынып

5

 

3

Тақырыбы:

Көбейтіндінің, қосындының, aйыpмaның бөлінгіштігі

 

4

Мақсаты:

Көбейтіндінің, қосындының және айырманың бөлінгіштігін қалай анықтау керектігін үйрету және осы білімдерін пайдаланып жылдам есептеу дағдыларын қалыптастыру

 

5

Міндеттері

  1. Көбейтіндінің, қосындының және айырманың берілген санға бөлінетіндігін немесе бөлінбейтіндігін анықтай алады.
  2. Бөлінгіштік қаситтерін пайдаланып есептей алады
  3. Алған білімдерін әрі қарай дамытып, есептер шығарғанда қолдана алады

 

6

Күтілетін нәтиже

Өз бетінше  жылдам есептей алады, алған білімдерін сабақта қолдана алады

 

7

Көрнекілік

Кeстeлeр, eсeптepі бap кapтoчкaлaр.

 

8

Сабақтың типі

Жaңa білім бeру

 

9

Сабақтың түрлері

Aрaлaс сaбaқ

 

10

Әдіс, тәсілдер

Aлтын eрeжe.  

«Шаттық шеңбері» тілек айту.

  Туылған күндері бойынша топқа бөлу.

«Кім жылдам ?» әдісі.

«Бoлжaу» тәсілі.

 Шығaрмaшылық тaпсырмa.

 Кepі бaйлaныс

 

11

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс - әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

12

Ұйымдастыру

 кезеңі

 

«Шаттық шеңбері»тренинг арқылы психологиялық ахуал қалыптастыру.

               1.Дайындықтарын тексеру,зейіндерін сабаққа аудару.

  2.Дәптерлерін тарату,партада дұрыс отыруын қадағалау.

 

Оқушылар шаттық шеңберін құрып, бір- біріне ізгі тілектер айтып, сабаққа сәттілік тілейді.

13

Үй тапсырма-сы

«Кім жылдам?»әдісі.

 

Өтілген материалдарды қайталау:

    

  1. Қандай санды берілген натурал а санының бөлгіші деп атайды?
  2. Берілген натурал санның бөлгіштер жұптарын қалай табамыз?
  3. Қандай санды берілген натурал а санының еселігі деп атайды? Мысал келтіру керек
  4. Берілген натурал санға еселік сандар қалай табылады

 

Оқушылар  мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап береді,өткен тақырыпты еске түсіреді және одан әрі орындауға тиісті әрекетке қажеттілігі қалыптасады.

         

 

 

Сергіту сәті

Сергіту сәті:

Бір дегенде тартылу,көтерілу.

Екі дегенде – иілу жазылу.

Үшке – қол созу,

Төрт дегенде қол бұлғау,

Бес дегенде отыра қалу.

Іс қимылдарымен  көрсетеді.

14

Жаңа сабақ

                   

 

  1. Мысал 18*24*7 көбейтіндісінің мәні  8-ге бөліне ме?

17*24*7=(3*8)*17*7=8*(3*17*7)=8*357

 24 саны 8-ге бөлінетіндіктен 17*24*7 көбейтіндісі де 8-ге бөлінеді

  1. Мысал 1212+60 қосындысының мәні 12-ге бөліне ма?

1212+60=12*101+12*5=12(101+5)=12*106

1212 және 60 қосындыларының әрқайсысы 12-ге бөлінетіндіктен 1212+60 қосындысы да 12-ге бөлінеді. Бөлінді 106 –ға тең

  1. Мысал 117-65 айырмасы 13-kе бөліне ма?

117-65=13*9 – 13*5=13*(9-5)= 13*4

Азайғыш та, азайтқыш та 13-ке бөлінетіндіктен, 117-65 айырмасы да 13-ке бөлінеді     

.

Көбейтіндінің бөлінгіштігі туралы ережені оқушылар өздері қорытып шығарады

Қосындының бөлінгіштігі туралы ережені оқушылар өздері қорытып шығарады

Айырманың бөлінгіштігі туралы ережені оқушылар өздері қорытып шығарады

.

15

Сабақты бекіту

Жаңа материалдар бойынша түсінгендерін зерттеу кезеңі.

                            №586, №587, №588

Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды. №586, №587, №588

Есептерді ретімен, дұрыс орындайды.

16

Кері байланыс

Бүгін нені үйрендім?

Маған  не ұнады, не ұнамады?

Қандай қиыншылық болды?

Оқушылар кері әсер парағын толтырып, жинап береді.

 

Үйге тапсырма

№589, №590

Оқушыларға үй тапсырмасын орындауға бағыт бағдар беремін

18

Бағалау

Формативті және суммативті бағалау.        Басбармақ, смайликтер,  арқылы бағалау.

Бағалау критерийлері:

  1.  Көбейтіндінің, қосындының және айырманың берілген санға бөлінгіштігі туралы ережелерді біледі және айта алады;
  2. Көбейтіндінің, қосындының және айырманың берілген санға бөлінгіштігін анықтай алады, міндетті деңгей жаттығуларын орындай алады;
  3. Тақырыпқа сәйкесорташа дейгейдегі жаттығуларды орындай алады;
  4.   Өз бетінше есеп шығару дағдысы қалыптасқан,күрделі есептерді шығара алады.
 

 

Жамбыл облысы

Қордай ауданы

№22 Еңбек орта мектебі 

Математика пәнінің мұғалімі

Бейсембинов Бәзіл Рахымжанович


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз