Өлең, жыр, ақындар

Д.Лондон «Мексика ұлы» әңгімесі

Алматы облысы Қарасай ауданы
"Ә.Байсалбаев атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталықпен" КММ
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Матжанова Салтанат Максетовна

САБАҚ: 5.4

Отбасы құндылықтары

Мектеп:«Ә.Байсалбаев атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталықпен» кмм

Күні: 05.05.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Матжанова Салтанат

Сынып: 5 «Ә»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Д.Лондон «Мексика ұлы» әңгімесі

Осы сабақ  арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.1.1.1. - әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың барлығы орындай алады:

Әдеби шығармадағы оқиғалар мазмұны мен оқиғалар тізбегінің дамуын сипаттайды

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Әдеби шығармадағы оқиғалар мазмұны мен оқиғалар тізбегінің дамуын жан-жақты сипаттай алады;

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады:

Әдеби шығармадағы оқиғалар мазмұны мен оқиғалар тізбегінің дамуын толық  әрі әдеби тілмен сипаттайды, өзіндік көзқарас танытады.

Бағалау критерийі

1. Әдеби шығарманың мазмұнын түсіну;

2. Шығарма құрылымын ашу;

3. Шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау.

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Спорт,бокс, раунд, қолпаштау, жеңіліс, жеңіс, нокаут .

Құндылықтарға баулу

Сабақ барысында  «Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының құндылығы-қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім туралы сөз болады.

Пәнаралық байланыс

Дене шынықтыру, тарих

Алдыңғы оқу

Д.Лондон шығармашылығымен танысып келеді

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

 

 

 

Сабақтың басы

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Психологиялық ахуал туғызу

«Сенімділік» жаттығуы

Шарты:

 Таратылған ақ  парақтарды  ортасынан екіге  бөліңіз.

 Бір бөлігіне өзіңіздің жақсы қасиеттеріңізді,  екінші бөлігіне  жағымсыз қылықтарыңызды  жазыңыз.

 Осы парақтардың сіздің жақсы азамат не азаматша болып өсуіңізге көмектесетін бөлігін жыртып, өзіңізге алып қалыңыз.

Екінші бөлікті (жағымсыз қылықтарды) умаждап, қоқыс жәшігіне салыңыз.

Қызығушылықты ояту

 С. «Болжау» тәсілі арқылы бүгінгі сабақ тақырыбын ашу

Интербелсенді тақтадан суреттер көрсетемін.

http://images.zakupka.com/i/firms/27/42/42950/perchatki-bokserskie-ring-bws-8-oz-krasnyy_bac7200673c5af9_800x600.jpg  http://media.sdreader.com/img/photos/2014/10/21/radar_mexican.jpg http://www.raf.mod.uk/rafboxing/rafcms/mediafiles/3ACD9C84_E94D_809F_E5D0F02334134580.jpg

1. Жалауша мен бокс қолғабын көргенде қандай ой түйдіңіздер?

2. Бокс жайында не білесіздер?

3. Суреттерден қандай спорт түрін көріп отырсыздар?

4. Қазақстандағы кеңінен дамыған спорт түрлерін атаңдар.

5. Бүгінгі сабақта қандай тақырыпты талқылауымыз мүмкін?

Оқушылар жауаптарын тыңдай отырып,бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырамын.

Оқушыларды қағаз қималары арқылы үш топқа топтастырылады да, топ атауларына талдама жасайды

1-топ «Бокс»

2-топ «Күрес»

3-топ «Футбол»

4-топ «Хоккей»

 

 

Ақ парақтар

 

 

 

 

 

 

 

 

суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қима қағаздар

Сабақтың ортасы

12 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

7 минут

1-Тапсырма

Оқушыларға Д.Лондонның «Мексика ұлы» әңгімесінен  үзінділер таратамын.«ДЖИГСО»  әдісімен  өз бөліктерін  бір- біріне түсіндіреді.Берілген үзіндіні топ ішінде талқылап, басқа топтарға өкілдерді жіберіп, өз жұмысы туралы топта талқылау, идеялармен бөлісу, ынтымақтастықты дамыту.

Бағалау критерийі

 

Дескриптор

Білім алушы

 

Әдеби шығарманың мазмұнын түсінеді

 

 шығарманың мазмұнын түсінеді.

 

- шығарманың мазмұнын толық түсінеді

Топтық бағалау. (Әр оқушыға қызыл, сары, көк түстердегі қағаз қиындыларын үлестіріп беру. Осы қағаздарды көтеру арқылы өзге топты бағалайды.)

Қызыл түс – түсініксіз, кемшіліктерін атап кетер едім.... немесе ұсынысым бар

Сары түс – сұрағым бар

Көк түс – барлығы жақсы, түсінікті

2-тапсырма

«Хикая тауы» әдісі бойынша шығарманың композициялық құрылымын талдап жазыңыз

1. Оқиғаның басталуы

2. Оқиғаның дамуы.

3. Оқиғаның өрбуі

4. Оқиғаның шиеленісуі.

5. Оқиғаның шарықтау шегі.

6. Оқиғаның шешімі

Бағалау критерийі

Дескриптор

Білім алушы

Шығарма құрылы

мын ашады

- шығармадағы эпизодтарды композициялық құрылымына жіктейді

- шығармадағы эпизодтарды композициялық құрылымынатолық әрі жан-жақты жіктейді 

Қалыптастырушы бағалау. Оқушылар күлдіргіштер арқылы бір-бірін бағалайды.

Сергіту сәті                           

Интербелсенді тақтада «Сәйкестендіру кестесі» беріледі

Назым Қызайбай -

Болат Жұмаділов -

Серік Қонақбаев -

Мұқтархан Ділдәбеков -

Василий Левит -

C:\Users\Aman\Downloads\Болат.jpgКартинки по запросу назым кызайбайC:\Users\Aman\Downloads\Мұхтархан.jpgКартинки по запросу василий левитКартинки по запросу серік қонақбаев

                            1                  2                       3                     4                   5

3-тапсырма

«Бір минут» әдісі. Оқушылар 1 минут ішінде10 қысқа сөйлеммен шығарма сюжетін жазады. Кейін шығарма сюжетін қайталамай,кібіртіктемей және мүдірмей рет-ретімен айтып береді

Бағалау критерийі

Дескриптор

Шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды

Шығарма жанрына қарай мазмұны мен оқиғалар тізбегін сипаттайды.

Шығарма жанрына қарай мазмұны мен оқиғалар тізбегін жан-жақты сипаттайды.

Қалыптастырушы бағалау «От шашу» әдісі

 

 

 

Парақша

лар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қызыл,

сары,көк түсті қағаз қиындылары

 

 

 

 

 

 

 

Таратпа қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

Таратпа қағаздар

 

 

 Сабақтың соңы

2 минут

Кері байланыс

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті  оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Көбірек көмек қажет ететін оқушы, орташа көмек қажет ететіндерге:

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Саралау – оқушылардың əртүрлі қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған жоспарлы тапсырмаларды реттеу жолы. Саралау әдістері әрбір оқушының мақсатқа жетуіне ықпал етеді.Саралау тәсілдерінің-тапсырмалар бойынша саралау,мазмұн бойынша саралау түрлерін пайдаландым.

1-тапсырма

Аз қолдаукөрсету

«Үш жақты күнделікпен» жұмыс жасайды.

Мәтіндегі маған ұнаған үзінді

түйін

Үзіндіге сай келетін мақал-мәтел

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Орташақолдау:

Электронды тестіні орындату:

1. Джек Лондон қай елдің жазушысы?

А) Ресей     В)Англия  С) Франция    D) Америка

2. Дэнни Уорд не үшін айқасады?

А) Елі үшін    В) Ақша үшін С) Мексика елінің азаттғы үшін   D) жауаптардың бірі де дұрыс емес

3. Адамдардың мүрдесі қайда жөнелтілді?

А) Тынық мұхитына      В)Гуадалпе  С) Веракруске    D) Ревилья-Хихедо

4. «Мексикалықтың соққысы неткен күшті?» кімнің сөзі?

А) Дэнни    В)Келли  С) Роберт    D) Спайдер Хочерти

5.Аппақ терісі жып-жылтыр, ширақтық пен серпінділік, күш-қайрат тұла бойына сыймай тұрғандай. Бұл кімнің портреті?

А) Ривера     В)Роберт  С) Келли   D) Дэнни

Барыншақолдаукөрсету:

«Алдын-ала  берілген  сөздер» әдісі.Оқушыларға сөздер жазылған парақтар беремін. Шарты: мәтін ішінен сол сөздері бар сөйлемдерді көшіріп жазу.

2-тапсырма

Аз қолдаукөрсету

Сөз тіркестері мен сөйлемдер.

Орташақолдау

«Түйінді сөздер» әдісі

Оқушыға парақшада түйінді сөздер беріледі.Сол сөздерді пайдалана отырып,мәтін құрастырады.

Барыншақолдаукөрсету

«Сәйкестендіру кестесін» пайдаланамын.

Оқиғалар тізбегінің рет санын анықтаулары керек.

3-тапсырма

Аз қолдаукөрсету

Ке

йіп

кер

Қан

дай?

Қандай жағымды қасиеттері мен қылықта

ры ұнайды?

Кейіпкерге ұқсағың келе ме, жоқ па? Себебін түсіндір.

 

 

 

 

«Әдебиет лотосы»

Мақсаты: оқыған шығарма кейіпкерлері туралы кестені толтыру.

Орташақолдау

«Пікірталас картасы»

Оқушылар Ривера бойындағы жағымды,жағымсыз қасиеттер тізбесінжасайды.

иә

жоқ

Дәлелдемелер

дәлелдемелер

Барынша қолдау көрсету

Жетек сұрақтар

Тапсырмадан кейін оқушыларды ынталандыру мақсатында күлдіргіштер және «бағдаршам» тәсілдерімен қалыптастыру-шы бағалау жүргіземін.Сондай-ақ ,кері байланыс алу үшін «Алма ағашы» тәсілдерін қолданамын.

АКТ-ны сабақ тақырыбынболжау кезінде  пайдаланамын.

 


Пікірлер (8)

Тапсырма жоққой

Іңкәр

Миксика ұлы ақша үшін емес елі үшін күресті

Әжіхан Таңшолпан

Жазушы Ривера бейнесі арқылы оқырманға қандай ой тастай
ды

Белгісіз

Жақсы екен

Жансая

Оте керемет

Ақтоты

Маған нешінші раундта ойлағанын іске астырғаны қызық болып тұр айтып жіберіңіздерші

Myrza

Өте керемет

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз