Өлең, жыр, ақындар

Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Желілер және қауіпсіздік

Мектеп: Мұнайлы Қызылтөбе

№2 орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Муринова Айсұлу Тайлекеновна

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Түсіну, қолдану, бағалау, жинақтау

Сабақтың мақсаты

7.1.3.1 Компьютерлік желілерді топтастыру
Барлығы: Компьютерлік желі туралы біледі
Көпшілігі: Компьютерлік желілер топологиясын ажырата алады
Кейбірі: Желінің типтерінің артықшылығы мен кемшілігін қарастыра біледі

Бағалау критерийі

Желі туралы ұғымды қалыптастырады
Желі топологиясының түрлерін біледі
Желінің түрлерін топтастыра алады
(смайликтер арқылы және сөзбен қолдау көрсету)

Тілдік мақсаттар

 

Желі туралы түсінігін, оның түрлерін айта алады.
Пәндік лексика мен терминология:
Топология, шина, сақина, жұлдызша сөздерін түсіну
Желі-сеть- net
Топология - топология - topology
Шина –шина- tire
Жұлдызша –звезда - Star
Сақина -кольцо- ring
Сервер – сервер- server
Сұхбатқа/хатқа арналған пайдалы сөздер:
... Интернет (МAN) – бұл бір қала, аудан, мемлекет ішіндегі біртектес мекемелер компьютерлерін біріктіреді.

... (WAN) – бұл бір-бірінен үлкен арақашықтықта орналасқан жергілікті желілердің бірігуі.
 Ең көп тараған желі  ...  болып табылады.

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; қарым-қатынас жасау қабілеті;

жауапкершілік

Пәнаралық байланыс

физика, бейнелеу, орыс тілі, ағылшын

Алдыңғы білім

 

Оқушылар нені біледі:
Ақпараттың өлшем бірліктерін;
Компьютердің жады түрлерін және қызметін;
Файлдардың көлемін

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

 

0-3 мин

 

 

6 мин

Сабақ басында:

 - оқушылардың назарын шоғырландыру
 - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ ОМ анықтау;  
 - берілген суреттер арқылы топқа бөлу

 - Жаңа тақырыпты оқушылар өздеріне берілген сурет арқылы анықтайды
 - Жаңа тақырып ашылады

 

Оқулық,

Топқа бөлу бетшелері

 

Сабақтың ортасы

5 мин

 

 

 

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

10 мин

№1 (жеке жұмыс) 

Ойланып желі топологиясының түрлерін жазыңдар

Дескриптор: Білім алушы

 - Топология түрлерін біледі
 - Топология түрлерін ажырата алады

№2 (жұптық жұмыс)

Жергілікті есептеуіш желінің кеңінен тараған физикалық топологиясын атаңдар.

 - Сенің компьютерлік сыныбыңда 10 компьютер бар. Ол компьютерлерді желіге қосудың түрлі тәсілдерін ойластырыңдар.
 - Суретін салыңдар.
 - Кез келген екі абонент арасындағы ақпаратты жіберудің ең қысқа маршрутын қамтамасыз ететін оңтайлы тәсілді табыңдар.

Дескриптор: Білім алушы

-    компьютерлерді желіге қосу түрлерін біледі
-    суреттей алады
-    желіге қосудың тиімді тәсілін біледі

№3 (топтық жұмыс)

Желінің типтеріне сәйкес біріктірудің артықшылығы мен кемшілігін қарастырып, кестені толтырыңдар:

Дескриптор: Білім алушы

  - желінің түрлерін біледі
  - желі сымдарының құрылысын біледі
  - ақпарат алмасу мүмкіндігін біледі

 

 

Дәптер, қалам, үлестірме материал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық, дәптермен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірме материал, кесте, интербелсенді тақта

 

 

Сабақтың соңы

5-7 мин

Кері байланыс: «Ассоциация» әдісі

1-қадам: Әр топ берілген флипчартқа шеңбер ішіне «Желі» сөзін жазып, бүгінгі өтілген тақырып бойынша алынған ақпартты жазу
2-қадам: топтар флипчарттарын сағат тілі бағытымен алмасу және толықтыру жүргізу
3-қадам: әр топтан бір оқушы жазылған ақпараттарға тоқталып өту.

Бағалау.  Қалыптастырушы бағалау

Үйге тапсырма: Шағын зерттеу жүргізіңдер. Әуежайда, ірі супермаркеттерде, үйде және сыныпта қандай желілер топологиясы қолданылатынын анықтаңдар.

 

 

Флипчарт, маркерлер

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз