Өлең, жыр, ақындар

Жобалық жұмыс

Қысқа мерзім жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

2.2 Ақпарат және оны өңдеу

Мектеп: Мұнайлы, Қызылтөбе

  № 2 орта мектеп

Күні: 2017 ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Муринова А.Т.

Сынып: 5

Қатысқандар: 14

Қатыспағандар:1

Сабақтың тақырыбы

Жобалық жұмыс

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Төменгі деңгей (білу, түсіну, қолдану)

Жоғарғы деңгей (талдау, жинақтау, бағалау)

Сабақтың мақсаты

5.2.2.2. Растрлық кескіндерді құру және өңдеу Барлық оқушылар:

1. Компьютерлік графика және оның түрлері туралы мәлімет алады.

2. Біліп үйренгендерін қолданып практикалық түрде берілген тапсырмаларды орындайды.

Оқушылардың басым бөлігі:

Түсінеді,талдайды,білімін өзгертілген жағдайда қолданады: графикалық редакторды пайдалана отырып, сурет салып өңдеуді үйренеді.

Кейбір оқушылар:

Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды:

Оқып үйренгендерін практикада қолдана алады.

Бағалау критерийі

Растрлық кескінді құрады;

Растрлық кескінді өңдейді;

Тілдік мақсаттар

 

Модельдеудің мүмкіндігі туралы жеткізе білу;

Пәндік лексика мен терминология:

1. Екі өлшемді графика;

2. Үш өлшемді графика;

Сұхбатқа/хатқа арналған пайдалы сөздер:

   Графика бұл ... сурет;
   Графикалық редактор ... программа;
   Компьютерлік графика ... информатиканың саласы;

Графикалық редактор -Графический редактор -Graphics editor
Растрлық кескін -Растровые изображения - Raster images
Векторлық кескін - Векторные изображения -Vector images

Құндылықтарға баулу

   •    Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;
   •    Бір-бірін топта тыңдау, сыйластық таныту;
   •    Жауапкершілік

Пәнаралық байланыс

Ағылшын тілі, бейнелеу өнері, геометрия.

Алдыңғы білім

  Оқушылар нені біледі?
  - Ақпараттың түрлерін білу;
  - Ақпаратты ажырата білу;
  - Күнделікті өмірдегі ақпараттың түрлеріне мысал келтіре білу;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

13

Оқушыларды «Шаттық шеңберіне» орналастыру;

- әртүрлі  кескіндер арқылы үш топқа бөлу;

І топ: «Төртбұрыш» 

ІІ топ: «Үшбұрыш» 

ІІІ топ: «Жұлдызша»

- Оқушылармен бірге сабақ мақсатын анықтау мақсатында үш топқа әр түрлі сұрақ беріледі; («Ортадағы қаламсап» әдісі арқылы жүргізіледі)

Ақпарат дегеніміз не?

Қандай түрлерін білесіңіздер?

Күнделікті өмірдегі ақпараттың түрлеріне мысал     келтіре білу?

Бейне көрсетілім

(Растрлық гарафика,артықшылықтары мен кемшіліктерін)

білу

Оқулық, көрсетілімдер

Сабақтың ортасы

 

 Растрлық графика

 23

№1 тапсырма (ТЖ):  Ребусты шешіңдер  

  Дескриптор: Ребустың жауабы арқылы жаңа сабақтың тақырыбы анықталады.

Компьютерлік графикадан түсінік алады;

№2 тапсырма(ТЖ):  СТО «Т кестесі»

Артықшылығы                     Кемшілігі

Дескриптор: Графиканың артықшылығы мен кемшілігін  жазады;

№3 тапсырма (Ж):

 1. Paint графикалық редакторды іске қосу.

 2. Эллипс құралының көмегімен салу. Құю құралымен бояу

 3.  Эллипс құралының көмегімен салу. Құю құралымен бояу

 4. Ерекшелеу, көшіру батырмаларының көмегімен сурет бөлігін көшіріп біріктіру.

 5. Суретті «Есепшот» атауымен сақтау.

 

Дескриптор: Сандық ақпараттың мысалы болып табылатын кескінді салу. Есепшоттың суретін салу.

№ 4 тапсырма (Ж) Графикалық ақпараттың мысалы болып табылатын кескінді салу. «Қыс бейнесі» тақырыбында сурет салу.

Суретті «Қыс» атауымен сақтау.

Дескриптор:  Білім алушы - сурет сызықтарының қалыңдығы мен түсін таңдайды; үшбұрыш, дөңгелек және т.б. стандартты фигураларды салу үшін құралдарды қолданады; ауыстыру амалын қолданып растрлық кескінді  өңдейді;

көшіру амалын қолданып растрлық кескінді өңдейді;  

өшіру амалын қолданып растрлық кескінді өңдейді.

АКТ

 

Үлестірме қағаздары

флипчат

 

Тілдік мақсатқа түсінік беру

 

қолдану

түсіну

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

талдау

Үлестірме қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДК

Сабақтың соңы 

9 мин

Кейінгі  тапсырма

Компьтерлік графика туралы қосымша мәлімет іздеу.

Кері байланыс:

  Формативті сұрау:
  Мұғалім Неге? Қалай? Қайтіп? -деген қосымша нақтылау сұрақтарын қояды.
  - Ол несімен ұқсас әлде айырмашылығы қандай?
  - Мінездемесі қандай......?
  - Ондағы негізгі идеясы, тұжырымдасасы қандай?
  - Сіз қандай идея немесе қосымша мағлұмат қосар едіңіз?
  - Сіз қандай қорытынды жасай аласыз?
  - Сіз не істеуді ұсынасыз?
  - Қандай әдістер мен тәсілдерді қолдануға болады?

Қалыптастырушы бағалау жүреді.

(жұлдызшалар мен кесте толтыру,мадақтау сөздер арқылы)

 Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы: 

Поезд тәсілімен стикер жабыстыру арқылы

1-вагонға;  Бүгін не үйрендің?

2-вагонға;  Бүгінгі сабақта не ұнадыма?

3- вагонға; Бүгінгі көңіл-күйің қандай болды?

4-вагонға;  Басқаларға көмегің тиді ма?

Оқушыларға үй тапсырмасын орындауға нұсқау жасау

 

 

Жинақтау

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз