Өлең, жыр, ақындар

Зат есімді қайталаймыз

Сабақ:

Қазақ тілі

Күні:11.05.2017ж

«Қазығұрт» №66 жалпы орта мектебі

Уақыты: 16:00        

Мұғалім: Уисимбаева Айгул Адырбайқызы

Сынып: 3 «Б»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

Зат есімді қайталаймыз.

Оқу мақсаты:

Зат есім туралы білімдерін тиянақтау, пысықтау.

Тапсырмалар арқылы теориялық ойларын, тілдерін дамыту.

Жылдам ойлауға, әдемі сөйлеуге өз бетінше жұмыс жасауға баулу.

Күтілетін нәтиже:

Зат есім және оның сұрақтарын біледі. Теориялық білімдері артады, тақырып бойынша берілген материалдарды жүйелі орындай алады.

Алдыңғы тақырып

Өткенді пысықтау

Жоспарланған уақыт

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушылардың  іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басталуы 

 

 

 

Психологиялық дайындық

 

 

Топқа бөлу

Ұйымдастыру кезеңі

Бейсенбі күні

Сәттілікке толсын

Біздің алар бағамыз

Кілең бестік болсын.

 

Оқушыларды гүл түстеріне қарай үш топқа бөлінеді.

1 топ: Алғырлар

2 топ: Талаптылар

3 топ: Білімділер

Оқушылар тақпақтар орындайды.

 

 

 

Оқушылар топқа бөлінеді.

 

 

Формативті бағалау.

Суреттер,

 

Үй тапсырмасын пысықтау

Соғыс ардагерлеріне арнап гүл десте жинау.

1. Түбір сөз дегеніміз не?
2. Туынды сөз дегеніміз не?
3. Түбірлес сөз дегеніміз не?

Оқушылар үйге берілген тапсырмаға сұрақ – жауап арқылы жауап береді.  

 

Слайд

Жаңа сабақ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту жаттығулары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сөзжұмбақ шешу

1.  Сөйлем неден құралады?
2.  Сөз бен сөзді байланыстыратын қосымша
3.  Біреудің назарын аудару үшін қолданылатын сөз
4.  Аяқталған ойды білдіреді
5.  Жауап алу мақсатымен айтылған сөйлем
6.  Іс–қимылды білдіретін сөз табы
7.  Бірнеше сөйлеммен құралады

Дәптермен жұмыс

Жаңа сабақ

Зат есімді қайталаймыз

«Ой қозғау»

1. Зат есім ........... деген сұрақтарға жауап береді.
2. Негізгі түбірден болған зат есімді........ дейміз.
3. Түбір сөзге жұрнақ арқылы жасалған зат есімді........ дейміз.
4. Тәуелдік жалғаулары.......... айтылады.

1-жаттығу.Сөздерді оқып, негізгі зат есімдерді бір бөлек, туынды зат есімдерді бір бөлек жазу.

Негізгі зат есімдер:құс, еңбек, бармақ, жастық.

Туынды зат есімдер: ілгіш, достық, қобызша, ерлік, сызғыш, сөздік, ботақан, құлыншақ, жерлес, сусын.

1 топ: Алғырлар

Сызбаның орнынан тиісті зат есімді қою.

Кім жүгірді

Кімдер ән айтты

Не шақырды

Не өрістен қайтты

2 топ: Талаптылар

Жұрнақтарға сәйкес  сөздерді қою.

Қой, ән, мал, егін, би, күй, жұмыс, дойбы

шы                                ші

3 топ: Білімділер

Семантикалық картаны толтыру

Сөздер

Дәптер

Айнұр

Оқушылар

Ағаш

Сұрақтар

Кім?

 

 

 

 

Кімдер?

 

 

 

 

Не?

 

 

 

 

Нелер?

 

 

 

 

 

2-жаттығу:Өлеңді жатқа жазу.

Әрбір пәнге арналған

Түрлі  оқулық бар алған

 

«ЭКСПО-ға билет ұтып ал» ойыны

1-билет. Тәуелдік жалғау дегеніміз не?
2-билет. Тәуелдік жалғау неше жақта айтылады?
3-билет.  Доп сөзін тәуелде.

Бір, екі, үш
Жинап бойға күш
Үлкен жасқа толамыз
Елге қорған боламыз

3-жаттығу

Үш топтан үш оқушы шығып жаттығуды орындайды.

1. Ақжанның ағасы – теңіз..... (-ші, -шы). 2. Алманың әпкесі тігін...... (-ші, -шы) мамандығы бойынша жұмыс істейді. 3. Теміржол..... (-ші, -шы) – құрметті мамандық. 4. Димаштың әкесі – күй....      (-ші, -шы) .

Сыйлықты тест сұрақтарына жауап беріп, сыйлық алу ойыны.

1. Дұрыс тасымалданған сөзді тап.
А) сау-ысқан
Ә) са-уысқан
Б) с-ауысқан
2. Дұрыс жазылған сөзді белгіле
А) тайақ
Ә) таяқ
Б) тайяқ
3. Кім сұрақтарына жауап беретін сөз
А) қызғылт
Ә) секірді
Б) нағашы

1. Хабарлы сөйлемнің соңына қандай тыныс белгісі қойылады?
А) нүкте
Ә) үтір
Б) леп белгісі
2. Дұрыс буынға бөлінген сөзді тап.
А) ба-лап-ан
Ә) ба-ла-пан
Б) бал-апан
3. Тасымалданбайтын сөзді тап
А) өзен
Ә) қасық
Б) шана

1. Мәтіннің қандай түрлері болады?
А) әңгімелеу,сипаттау,хабарлау
Ә) әңгімелеу,сипаттау,пайымдау
Б) пайымдау,сипаттау,лепті
2. Сұраулы сөйлемді тап.
А) Сен сабақ оқы
Ә) Тағы келдің бе
Б) Асан жүрді
3. «Шатыр» сөзіне қойылатын сұрақ
А) не істеді?
Ә) кім?
Б) не?

4-жаттығу. Туынды сөздерге сөйлемдер құрастыр.

1. Ақжанның ағасы – теңіз..... (-ші, -шы). 2. Алманың әпкесі тігін...... (-ші, -шы) мамандығы бойынша жұмыс істейді. 3. Теміржол..... (-ші, -шы) – құрметті мамандық. 4. Димаштың әкесі – күй....      (-ші, -шы) .

 

Сабақты бекіту

Топтастыру

          Зат есім

Негізгі
Туынды
Жалпы
Жалқы
Тәуелді
Кім?
Кімдер?
Не?
Нелер
Көпше

Смайликтер арқылы бағалау.

Флипчарт, қағаз, қалам

Үйге тарсыма

5-жаттығу

 

 

Оқушыларды бағалау

Стикелер жапсыру

Жасыл – толық түсіндім

Сары – жартылай түсіндім

Қызыл – түсінбеген жерлерім бар

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

 

Саралау шаралары тиімді ме?

Жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 

 

 

 

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз