Өлең, жыр, ақындар

Қысқа қашықтыққа жүгіру

Алматы облысы,Текелі қаласы

4 орта мектеп

Дене шынықтыру пәнінің мұғалімі:

Сеитбаев Қайрат Құдайбергенұлы

 

САБАҚ ЖОСПАРЫ

6-сынып

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ : Қысқа қашықтыққа жүгіру.

МАҚСАТЫ МЕН МІНДЕТТЕРІ

1. Қысқа қашықтыққа жүгіруді  үйрету арқылы оқушылардың денсаулығын нығайту

2.Жылдамдық, ептілік, икемділік, шыдамдылық дене сапалық қасиеттерін жылдамдық, күш, ептілік дамыту

3.Дене тәрбиесі сабағында ұжымшылдық, адамгершілікке, эстетикалық, еңбек тәрбиесіне баулу

Сабаққа қолданылатын жабдықтар: Ысқырық, доптар, секунд – санағыш, жалаушаларт.б.

Сабақ өту орны:

Сабақ өту уақыты:

Сабақ бөлімдері

Оқу материалдарының мазмұны

Берілген уақыты

Әдістемелік нұсқау

Ұйымдастыру нұсқасы

І.   Кіріспе   дайындық   бөлім

Сапқа тұрғызу. Сәлемдесу. Сабақ барысын түсіндіру. Орында бұрылу жаттығулары. Саптағы жаттығулар. Жүру,орташа қалыпта жүгіру,алаңның оң жағынан сол жағына қарай.

 

Оқушының спорт киімдеріне көңіл бөлу.

Алаңды айнала

Қатардағы арақашықтықты

қадағалау.

1.Аяқ қолды босата аяқ ұшымен жеңіл жүру.

2 -3 рет

Тұлғаны түзу ұстау.

Арақашықтықты  сақтау

2.Аяқты алға түзу лақтыра жүгіре жүру.

2-3 рет

Қолды соза ұстау.

Жаттығуды дұрыс орындау.

3.Аяқты артқа,қолға жеткізе жүру.

2 рет

 

 

4.Бір аяқтан екінші аяққа секіре,ауысып жүру.

2 рет

 

 

5.Тізені биікке көтере секіре жүру.

2 рет

Әр қадамда жоғары секіру

Неғұрлым жоғарғы кедергі жасау

6.Жылдамдыққа жарыса жүгіру.

2 -4рет

Бір біріне оза тырысу

Соғылмау

7.Қолды екі жақтан  тыныс ала көтеріп,түсіру.

2 рет

Еркін жүру

Өз еріктерімен

Ж.К.Д.Ж. орында

 

 

 

1.Б.Қ.

1-қолды екі жаққа созу

2.-қолды жоғары

3.- қолды екі жаққа

4.-Б.Қ.

6-8 рет

Рет бойынша жаттығуларды дұрыс орындау

Төрт қатарға жүріп келіп,бөліне тұру.

2.Б.Қ.Қолды желкеге,аяқ иық көлемінде.

1-2  тұлғаны бұру ,солға

3-4 оңға

6-8 рет

Жаттығуларды тез бұрыла

 

3.Б.Қ. Аяқ иық көлемінде

1-алға ұмтылу

2-артқа

3-солға

4-оңға

6-8 рет

Аяқты түзу ұстау

Рет бойынша  дұрыс орындау

 

4. Б.Қ.Н.Т.

1-алға еңкею

2-қолды жоғары соза

3-жүрелей отыру,қолды алға соза

4-Б.Қ.

6-8 рет

Тұлғаны түзу ұстау

 

ІІ.  Негізгі бөлім

5.Б.Қ.Аяқты иықтан кейін қою. «Диірмен» жаттығуын орындау

20-25 рет

Аяқты бүкпеу

Екі жаққа тез ауысу

6.Б. Қ

1-2 тізені бүге алға ұмтылу

3-4-180 қа бұрылу

10-15 рет

Терең бүгіле  отыру

 

7.Б.Қ.Н.Т.

1-тіреле отыру

2-аяқты соза жүрелеу

3-отыру

4-Б.Қ.

4-5 рет

Рет бойынша жаттығуларды дұрыс орындау

 

8.Секіру 1.2.3 ,-жоғары   4 - бұрылу     360

7-8 рет

 

Ұқыптылыққа тәрбиелеу

Қатарға тұру 1.2 - ге санап,топқа бөліну                               

 

 

 

1.Сап қатар құру екіден,төрттен қозғалыстағы бұрылу жаттығулары

 

 

 

 

Оқушыларды сапқа тұрғызып сабақты теория жүзінде түсіндіріп, практика жүзінде көрсету.

1.Төменгі сөреден шығу техникасын үйрету. «Сөреге» деген бұйрық берілгенде сөре сызығына келіп бір, бір жарым қадам санап алып қолды сөре сызығынының үстіне қойып итеретін аяқты алдығы ұшфна қойып итермейтін аяқтың тізесі итеретін аяқтың табанының орта тұсында тұрады, бас пен иық бір деңгейде, салмақ қолға түсіп тұрады.

«Дайындал» деген бұйрықта сәл көтеріліп алға қарап тұрады. «Жүгір» деген бұйрықта бар екпіні мен аяқты жылдам қолды алға артқа сермеп 20 метрге максимальді қарқын алғанша жиі-жиі басып жүгіреді.

 «Сөреге» деген бұйрықта сөреге тұру. «Дайындал» деген бұйрықта көтерілу. «Жүгір» деген бұйрықта аяқ қолды тез тез қимылдатып 20 метрге дейін аяқты жиі жиі басып максимальді қарқын алғанша сөйтіп жүгіріп, қалғанын барынша қарқынмен жүгіріп келіп мәре сызығын кесіп өту қажет. 100 метрге жүгірту.

 

 

Оқушылардың сөреге дұрыс тұруын қадағалау және итеретін аяқтарын алға қойылғанын қадағалау.

 

 

Оқушылардың «жүгір» деген бұйрық бойынша жүгіруін қадағалау.

 

 

 

 

 

Сөреден дұрыс шығып берілген қашықтықты тоқтамай жүгіріп өтуін қадағалау. Әр оқушы өз жолымен жүгіруін қадағалау.

 

 

 

 

Қорытынды бөлім

Тыныс қалпына түсіру жаттығулары.Қатарға тұрғызу.Сабаққа қорытынды жасау.Үйге тапсырма:тұлғаны жерден көтеру.

20-25 рет

 

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз