Өлең, жыр, ақындар

Өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау

 

 

Ұзақ мерзімді жоспардың  тарауы:                                   Мектеп:РОМ

Күні: 25.01.2018                                                                  Мұғалімнің аты-жөні:

                                                                                              Муханова Г.Е

Сынып: 8                                                                              Қатысқандар:

                                                                                              Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

8.3.4.5. өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін дәлелдейді, қорғау жолдарын ұсынады

Сабақтың мақсаты

1.Өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесінің көбеюіне кері әсер етуші факторларды анықтайды.

2. Жергілікті жердегі өсімдіктер мен жануарларды қорғау қажеттілігін дәлелдей алады.

3. Қорғау жолдарына қатысты өзіндік жолын белгілеп, жобалар ұсынады

Бағалау критерийі

Білу, түсіну: өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін, жойылуға жақын және сирек кездесетін өсімдіктермен жануарлардың «Қызыл кітапқа» енгізілгендігін біледі

Қолдану, талдау: Қазақстанның қорықтары мен қорықшаларын кескін картаға түсіру, ондағы флора мен фауна дүниесінің даму кезеңдерін талдайды

Жинақтау, бағалау: қорықтар мен ұлттық саябақтардағы флора мен фауна дүниесін салыстыру арқылы жіктейді, оларды көбейту туралы нақты шешімдерін ұсынады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар картамен  жұмыс істеу дағдыларын дамытады, Бейнероликтер негізінде сұрақтарға толық жауап бере алады;

Пәнге тән лексика мен терминология: Биосфералық қорықтар мен қорықшалар, ұлттық табиғи саябақтар, эндемик, эталон

Құндылықтарға баулу

денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету;

Топтық, жұптық тапсырмаларды орындауда бір-біріне құрмет көрсету

Пәнаралық байланыс

Биология – өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесі туралы

Құқық негіздері -

Алдыңғы білім

Өсімдіктер мен жануарладың түрлерін, олардың адамзат үшін маңыздылығын, «Қызыл кітап» туралы біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі:

-оқушылар мен амандасу, түгендеу

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Шаттық шеңбер. Оқушыларды ортаға шықыру

Екі көз не үшін қажет?

Бір жақсылық көру үшін

Екі құлақ не үшін керек?

Ақыл кеңес тыңдау үшін

Екі қол не үшін керек

Елге көмек беру үшін

Екі аяқ не үшін керек

Шетте жүрсең ,туған жерге жету үшін

Үй тапсырмасын сұрау

Үйге «мен антарктикалық саяхатшы болсам....» эссе жазу

«Миға шабуыл» әдісі ақрқылы өткен тақырыптан сұрақтар қойып өткенді еске алу.

суреттер

 

Сабақтың ортасы

 

Қызығушылықты ояту. Бейнеролик    

Интербелсенді тақтаға жаңа тақырып туралы бейнеролик көрсету арқылы тақырыпты ашып аламыз.

Кітаптағы мәліметтпен танысу

Ортақ тапсырма жекелей орындайды

«өсімдіктер мен жануарларды қорғау»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар «Балық қаңқасы» әдісі бойынша берілген проблемалық сұрақтарға өз ойларын ортаға салып диалог арқылы шешім табады

 

Бағалау критерийі

Дескрипторлар

+/-

Өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесінің маңызын және оларды қорғаудағы проблемалардың шешу жолдарын анықтайды

1

 

 

 

 

Өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесінің адам өміріндегі маңызын түсінеді

 

2

Оларды қорғаудағы проблемалардың шешу жолдарын анықтайды

 

2-тапсырма

Видео көрсетілім .Қазақстан аумағындағы қорықтар

Дүние жүзі бойынша

Жеке жұмыс: «Құрастыр және жауап бер» әдісі картамен жұмыс

Бағалау критерийі

Дескрипторлар

+/-

Қазақстанның қорықтары мен қорықшаларын кескін картаға түсіру

 

1

 

 

 

Қазақстанның қорықтары мен қорықшаларын біледі

 

2

Қорықтар мен қорықшаларды кескін картаға түсіре алады

 

 

3-тапсырма

Видео көрсетілім.Қызыл кітап туралы

Кестемен жұмыс: «Ойлан, Жұптас, Пікірлес» әдісі

Кесте арқылы Қазақстанның табиғат байлықтарын, өсімдіктері мен жануарларын қорғау мақсатында құрылған қорықтар мен ұлттық саябақтарға   сипаттама беру

 

 

 

 

1-топ  Баянауыл ұлттық саябағы мен Батыс Алтай қорығына

Ұлттық саябақ пен қорықтың аты

География-лық орны, қандай табиғат зонасын-да орналас-қан

Құрыл-ған уақыты

Қорғау-ға алынған өсімдік түрлері

Қорғау-ға алынған жануар-лар дүниесі

Қандай жұмыс-тар жүргізуге рұқсаты бар

Баянауыл ұлттық саябағы 

 

 

 

 

 

Батыс Алтай қорығы

 

 

 

 

 

 

Бағалау критерийі

Дескрипторлар

+/-

Қазақстанның табиғат байлықтарын, өсімдіктері мен жануарларын қорғау мақсатында құрылған қорықтар мен ұлттық саябақтарға  салыстырмалы сипаттама беру

1

 

 

 

Ұлттық саябақтар мен қорықтардың географиялық орны, құрылған уақыты, қандай табиғат зонасында орналасқанын біледі

 

2

Қорғауға алынған өсімдіктердің және жануарлардың түрлерін біледі

 

3

Қорғалған аймақта қандай жұмыстар жүргізуге болатынын біледі

 

 

 

Интер-белсенді тақта, үлестір-ме қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Карта

Сабақтың соңы

Кері баланыс:                

  • Егер саған сабақ ұнаса, бүгінгі сабақта берілген тапсырмалар бойынша жақсы нәтиже көрсетсең, онда желкенді қайықтыңжалауын және желкенін жасыл түске боя
  • Егер саған сабақ қиын болып, бірақ сен сол қиындықтарды жеңіп, берілген тапсырмаларды дұрыс орындасаң, онда желкенді қайықтың жалауын және желкенін сары түске боя
  • Егер сабақта саған қиындық келтірген тапсырмалар болып, сен оны орындай алмасаң, мұғалімнің көмегі керек болса, онда желкенді қайықтың жалауын және желкенін қызыл түске боя

Описание: C:\Users\Жанат\Downloads\hello_html_742cde4e.png

Үй тапсырмасы: Эндемик өсімдіктер мен жануарлар туралы мәлімет жинақтау

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы)

Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады

БАҒАЛАУ КЕРЕК

Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

 

Жалпы бағалау

 

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

 

2.

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң  ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

 

2.

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері/ қиышылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз