Өлең, жыр, ақындар

Қалқаман Әбдіқадыров «Қажымұқан»

БАГДАТ МАХАНБЕТАЛИЕВНА БИСЕМБАЕВА

№68  орта мектебі КММ
Қызылорда обл, Арал ауданы, Қосаман елді мекені.

ҰМЖ тарауы: Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...

 

  Тақырыбы: Қалқаман Әбдіқадыров «Қажымұқан»

 

Оқу мақсаты

 Т.Ж37 Әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тип тұрғысынан сипаттау
 Б/С 3. Шығармадағы кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу. 

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: «Күш атасы-Қажымұқан» туралы ақпараттар біледі. Шығарма мазмұнын  түсінеді.  Отбасылық құндылық  туралы  ойларын айтады.  Әдеби эссе жазу. 

Оқушылардың басым бөлігі: Кейіпкерлердің  отбасылық  құндылықтары туралы ой пікірін білдіре алады. Әдеби эссе жазуда    кейіпкерлердің  бейнесін   талдай алады.

Кейбір оқушылар: Ақпарат көздерінен Қажымұқан ата туралы ақпараттар іздейді. Шығармадағы отбасылық құндылық  және өз отбасындағы құндылықтар туралы салыстырмалы бағалай алады. Әдеби эссе жазуда кең ауқымды ойларын кең ауқымда талдап жазады.

Бағалау критерийлері

  Кейіпкерлер бейнесін аша алады.
 Отбасылық құндылық жайында әдеби эссе жазады.

Ойлау деңгейі

Жоғарғы деңгей

Тілдік мақсат

Оқушылар: Күш атасы - Қажымұқан туралы білетіндерін ортаға салады

Негізгі сөздер мен тіркестер (терминология):

батыр-богатырь,герой-hero
әйгілі-популярный-popular
танымал- популярный-most popular

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер қазақ күресі, батыр, әлемге әйгілі, ерекше, алып күш иесі

Талқылауға арналған сұрақтар:
- Мұқанның балалық шағы қайда, қандай жағдайда өтті?
- Мұқанның ерекше күшін байқап, оған достық көмекке келгендер кімдер?
- Лебедев мектебі Мұқанның спорт  әлеміне  аяқ басуына  қалай әсер етті?

Құндылыққа баулу

Құрмет, ынтымақтастық,  ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, сыни ойлау

Пән байланыс

тарих, ағылшын,орыс тілі

Алдыңғы оқу

М.Тәнекеев «Қажымұқан», Әдебиеттік оқу, 3-сынып

Жоспары

 Жоспарланған  уақыт

Ресурстар

Сабақ басы
6 мин

1 мин
2 мин

 

 

 

 

1 мин

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі:  «Тек, тек, тек» стратегиясы
Бір –біріне жақсы тілектер  айту.

 ҚБ.Мадақтау
 «Менен сұрақ, сізден жауап» әдісі. Үй тапсырмасын жұмыс.
Тортай  қандай бала? Оның арманшыл,қиялшыл болуының басты себебі неде? Тортай неге арамнына жете алмады? Тортай мен Ораштың   шынайы достығын қалай бағалар едің?
ҚБ.  Қол соғу

«Жалғасын тап» әдісі. Оқушылар  тақырыпқа қатысты  мақал –мәтелдер арқылы топқа бөлінеді
І топ
Ер –елдің ық жағының қалқасы,
жел жағының панасы.
ІІ  топ
Ел үмітін ер ақтар,
ер атағын ел сақтар
ҚБ.Бас бармақ
«Коллаж әңгіме» әдісі»  арқылы  оқушылардың  сыни ойлау және коммуникативтік дағдылары   дамиды.
Қазақ елін әлемге танытып жүрген қандай батырларды,олимпиада чемпиондарын білесіңдер?
Жаңа сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийі таныстырылады.

Қима қағаздар, суреттер
АКТ мүмкіндігі Turlykhanov13019

Сабақ ортасы
28 мин

7 мин

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мағынаны тану
«Оқы. Жұптас. Талқыла » әдісі
бойынша оқушы берілген мәтінді оқып, жұбымен талқылап, шығарманың тақырыбын анықтайды.
«Білгенге  маржан» (слайд) визуалды көру арқылы  есте сақтайды. Видиоролик көру
Повесь-баяндау түрінде қара сөзбен жазылған оқиғалы  көркем шығарманың түрі. Ол көлемі жағынан әңгімеден ұзақтау, романға жақындау болады. Қажымұқан Мұңайтпасов 1871 жылы  7 сәуірде Ақмола уезі,Сарытерек болысына қарасты  Жәдік деген жерде, кедей ,шаруа отбасында дүниеге келген.
Қажымұқанның өмірі туралы  қысқаша түсініктеме беру.

Профессор Ә Қоңыратбаев дерегі бойынша
Салмағы-174 кг
Бойы-195 см
Кеудесінің аумағы-49 см
Мойынының жуандығы -56 см
Бас аумағы-65 см

http://azbyka.kz/images/2770/2.jpg
АКТ мүмкіндіктері
 

ushkempir01

 

 

 

 

3мин
 

 

 

 

 

 

 

 

 

2мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

5 мин

Ортаңғы саусағының ұзындығы -14 см
Ортаңғы саусағының жуандығы-10 см
Аяқ киімі-54 р

«Серпілген сауал» әдісі. Мәтіндегі негізгі ақпараттарды есте сақау мақсатында жылдам сұрақтар беріледі.

1. Отыз пұт май қатырған кеспекті бала шанаға қалай салды?
2. Добрый-Рабый, Лебедевтердің Мұқанға қандай әсері болды?
-3.Қазақтың ата-анаға мейірімді болу өнегесі шығармада қалай берілген?

Қ.Б. Бас бармақ
«Түртіп алу» әдісі. Дәптермен жұмыс.
С.Сөздікпен жұмыс
Қызылжар –қазіргі  Петропавл,

  1. кіресін алу- ат –көлігін жалдама  жұмысқа беру,
  2. пұт- 16 килограмға тең,
  3. кеспек-жуандау келген ағаш,
  4. кіре- жалдамала күш көлігі,
  5. городовой – қала бастығы,полицмейстер –полиция бастығы, 
  6. шабата- талдың қабығынан тоқылған аяқ киім.
    ТЖ. «Бірлескен жұмыс» әдісі.
    Оқушылар ақпараттарды өздігінен  ізденіп, жинастырады, оларды талдайды , қорғайды,орындайды.
    І топ.
    Қажымұқанның жетістігі
    Қажымұқанның ескерткіші
    ІІ топ
    Қажымұқан атындағы стадион.
    Олимпияда чемпиондарымен таныстыру
    ҚБ. «Екі жұлдыз,бір тілек»
    Тапсырма
    ЖЖ
    Мұқанның күштілігі мен аңқаулығын білдіретін сөздерді  теріп жазыңдар. Мағынасын түсіндіріңдер.
    ҚБ  смайликтер
    Ж.

    Тапсырма
    «Күш –атасын танымас» тақырыбында эссе жазу
     ҚБ. Дескриптор арқылы бағаланады.  

1983g-munaytpasov-knig
MSOfficePNG(8)

MSOfficePNG(7)

Сабақ соңы
6 мин

3 мин

 

 

 

 

3 мин

«Пікір алысу» стратегиясы
 

Шығарма  несімен ұнады?

Кейіпкерге хат

Жасалған қорытынды

 

 

 

ҚБ Үш шапалақ
 Рефлексия. «Табыс сатысы»
МЕН.... білемін,
МЕН....түсінемін,
МЕН.... жасай аламын.
 Үйге тапсырма:

Шығармадан үзінді

Мағынасы

Менің ойымша

 

 

 

Саралау

Бағалау

 

Денсаулық пен техника қауіпсіздік ережесі

Топтық,жұптық  жұмыстарды бірлесе орындап, ынтымақтастық жұмыс атқарады. Барлық оқушылар  шығармаға өз көзқарасын айтады, шығарма мазмұнын түсінеді. Оқушылардың көпшілігі шығармадағы кейіпкерлердің қарым-қатынасындағы   отбасылық құндылықтары туралы ой пікірін білдіре алады.Кейбір оқушылар әдеби туындыдағы кейіпкерлердің типтеріне талдау жасайды,сыни пікірлерін айтады
 

Сабақ мақсатын  ашу мақсатында  түрткі сұрақтар беріледі.Оқушылардың сабақ барысында бірлескен жұмысын бағамдау  үшін қалыптастырушы бағалау  түрлері «Екі жұлдыз,бір тілек» ,бас бармақпен бағалау,үш шапалақ,смайликтер  және мадақтау қолданылады. Әр  оқушының  оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийі мен дескрипторлар ұсынылады

АКТ-мен жұмыс кезінде   техника қауіпсіздігі ережелері  ескеріледі.
 

Жоспарлаудағы рефлексия.Сабақтың мақсаты мен  міндеттері СМАРТ өлшеміне сай дайындалды.Оқу мақсатына жету үшін  белсенді және сараланған  оқу әдістері  жүзеге асырылады.Оқушылар Қажымұқан шығармасынан мәліметтер алады. Негізгі ақпаратты  анықтап, Қажымұқанның ерен ерлігі жайында  өз ойларын тиянақтай алады.  «Қажымұқан» хикаятындағы дүниежүзі чемпионы Қажымұқан Мұңайтпасұлының өмірімен танысады. Шығарма мазмұнын игереді ,алған білімдерін бекітеді. «Көп бейнеттің зейнеті болатындығын» ұғынады және  шыдамдылыққа , басқаға жақсылық жасауға, қайырымды,әділ болуға қалыптасады.

Жоспарлаудағы  қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.Оқу мақсатымды дұрыс, нақты таңдай алдым деп ойлаймын.
2. Сабақты жаңа әдіс –тәсілдер арқылы өткізу кезінде оқушылар қызығушылығы жоғары болады деп ойлаймын.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да , оқуды да ескеріңіз)?
1.Мұғалімнің пән бойынша құзырет-білігін дамыту,ресурстарды тиімді қолдану;
Оқушылар болжам мен тұжырым жасауды,дұрыс сөйлеу мен қарым- қатынас мәдениетін,бағалауды әр уақытты сақтай білуді меңгере алдым.

                 

 

 

Тапсырма
«Күш –атасын танымас» тақырыбында эссе жазу

Бағалау критерийі

Дескрипторы

Шығармадағы кейіпкерлердің қарым-қатынасының    отбасылық құндылығын  тұрғысынан  талдайды.Кейіпкерлердің образдарын ашады

Шығармадағы кейіпкерлердің қарым –қатынасын  отбасылық  құндылық тұрғысынан салыстыра біледі.Әдеби туындыдағы кейіпкерлердің бейнесін  түсіндіреді

 

 

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз