Өлең, жыр, ақындар

Жалаң және жайылма сөйлем

 

Сабақтың тақырыбы:Жалаң және жайылма сөйлем

Мектеп: «Абай атындағы жалпы орта мектебі» КММ

 

Күні:24.11.2016жыл

Мұғалімнің аты-жөні:Өміртай А

 

Сыныбы:3 «ә»

Қатысқандар саны: 23

Қатыспағандар саны:

 

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

 

 

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:Жалаң және жайылма сөйлем туралы білімдерін толықтырады

 
  •  
 

Оқушылардың басым бөлігі:Жалаң және жайылма сөйлемдерді ажырата алады

 
  •  

 

Кейбір оқушылар:Шығармашылық ойлау дағдылары дамиды

 
  •  

 

Тілдік мақсат

 

 

Оқушылар:

Негізгі сөздер мен тіркестер: Жалаң және жайылма сөйлемдер

 

 

 

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

 

 

 

 

 

Талқылауға арналған тармақтар: Жалаң және жайылма сөйлемдердің айырмашылдытары

 

 

 

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

 

 

 

Жазылым бойынша ұсыныстар:

 

 

 

Алдыңғы тақырып

Сөйлем мүшелерінің байланысы

 

Жоспар

 

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

 

Басталуы

 

1 Ұйымдастыру

Оқушыларды сабаққа әзірлеу, түгелдеу

Сыныпты қызыл, көк, жасыл, сары гүлдер арқылы 4-топқа бөлу.

Топ басшыларын сайлау, топ ережесін еске түсіру.

Топ басшыларына бағалау парағы беріледі

    2.Өткен сабаққа шолу жасап, пысықтау

-Бастауыш дегеніміз не?

-Баяндауыш дегеніміз не?

-Сөйлем мүшелері қаншаға бөлінеді?

-Тұрлаулы мүшелер дегеніміз не?

-Тұрлаусыз мүшелер дегеніміз не?

-Қандай сұрақтарға жауап береді?

Мағынаны тану. Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу. Бағандағы сөздерді оқу

-Балалар бірінші бағандағы  сөйлем неден құралған?

- Бастауыш пен баяндауыштан

-Тек қана тұрлаулы мүшелерден  тұратын сөйлемді жалаң сөйлем дейміз

-Екінші бағандағы сөйлем неден құралған?

-Бастауыш, баяндауыш және тұрлаусыз мүшелерден

-Тұрлаусыз мүшелердің сұрақтары қандай?

-Яғни, тұрлаулы мүшелермен қатар тұрлаусыз мүшелер қатысқан сөйлемді жайылма сөйлем дейміз

 

Түрлі-түсті фигуралар, өзін-өзі бағалау парағы, топ басшысына топты бағалау парағы.

 

 

 

Интерактивті тақта

 

Ортасы

    Дәптермен жұмыс. 2-жаттығу

   Берілген жалаң сөйлемдерді сызба бойынша толықтырып жазу.Дәптерлерін бір-бірімен алмастырып бір- бірін бағалау.

      Топтық жұмыс

1-топ: «Ішіне –сыртына» әдісі бойынша жалаң

сөйлемді жайылма сөйлемге айналдырып жазу

2-топ:  «Венн диаграммасы» бойынша жалаң сөйлем мен жайылма сөйлемнің ұқсастығы мен айырмашылығын жазу.

3-топ: Берілген зат есімдердің бәріне ортақ әріпті тауып, шыққан сөзден бір жалаң, бір жайылма сөйлем құрастыру

4-топ:  «Сәйкестендіру кестесі» арқылы жұмыс жасау

 Сергіту сәті

 

 

Оқулық, венн диагараммасы,

кесте,

 

Аяқталуы

Семантикалық картамен жұмыс жасау

 

 

Сабаты қорытындылау, бағалау

 

 

 

Кері байланыс

Оқушыларды топ басшысы бағалайды. Топ

басшыларды мұғалім бағалайды.

 

 

Бүгін мен не білдім? Білім ағашы

Бағалау парағы

 

 

Стикер

 

 

 

Қорытынды бағамдау

 

 

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

1:

 

2:

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

1:

 

2:

 

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

 

 

 

 

 

 
           

 

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз