Өлең, жыр, ақындар

Қысқаша көбейту формулалары. Екі өрнектің квадраттарының айырмасы

Тақырыбы:

54-САБАҚ

Қысқаша көбейту формулалары. Екі өрнектің квадраттарының айырмасы

Күні,айы: 16.01.18ж

Мұғалімнің аты-жөні: Оналбаева Шахаризада Айбергеновна

 

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.1.10   7.2.1.11

a2-b2=(a-b)(a+b) ,
(a±b)2=a2±2ab+b2

қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Екі өрнектің квадраттарының айырмасының формулалары туралы түсінік қалыптасады.

Оқушылардың басым бөлігі: Ойын нақты жеткізе алады; - Өзін-өзі реттейді;

Кейбір оқушылар:

Оқушылар өткен тақырып ұғымы жайлы толық түсінік алады, оны қолданып есептер шығаруға үйренеді.

Құндылықтарға баулу

Еңбекке және шығармашылыққа баулу, ынтымақтастық пен қарым- қатынас жасау қабілетін  калыптастыру

Пәнаралық байланыс

Физика, информатика, геометрия, қазақ тілі.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Өрнек , формула.

Қыскаша, көбейту, квадрат, теңдеу, қосу, азайту.

Диалогқа  жазылымға қажетті  тіркестер:

Екі өрнектің квадраттарының айырмасы осы екі өрнектердің ... көбейтіндісіне тең.

                                                                      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы (2-5 минут)

10.25-10.30

Оқушылардың сабаққа дайындығы. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.

Алгебра пәнін қызығып оқимыз, есептерді түсініп шығарамыз.

 Үй жұмысын бекіту:№ 38 , №42

1. Екі өрнектің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісін табудың ережесін айт.

2. Екі өрнектің квадраттарының айырмасын көбейткіштерге жіктеу ережесін айт.

3. (a-b)(a+b)=

 

 Сабақтың ортасы (6-30минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.31-10.50

Өткен тақырыпқа қатысты қайталау арқылы топпен жарыс.

Берілген тапсырманы уақытылы орындау, тапсырманы орындау керек, есептер шығару арқылы қайталау жұмыстарын жүгізу тақырыптарды талдау. Топ басшысын тағайындау:

          Жарыс сабағы: Кім жылдам? Кім шапшаң? (7-11-минут).       

1-топ:

1-қатар:

1. ( ab-2c)(ab+ 2c) =

2. Теңдеуін  шеш а2-16 

2-топ:

2-қатар:

1.(m-2n)(m+2n) =

Теңдеуді шеш:в2-49=

3- топ:

3-қатар:

1. (a-2n)(a+2n)=

2.Теңдеуді шеш: в2-9

Оқулықпен жұмыс№ 39-40 (12-30 мин.)

Оқулық

 

Қосымша тапсырма:1.7

№1жұмыс дәптер

Сабақтың соңы (31-38 мин)

 

 

 

 

 

10.51-10.58

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.59-11.02

 

 

 

 

 

 

 

 

11.03-11.05

«Ойлан,  бөліс,  бірік»

 арқылы тақырыпты жинақтау

Тақырыптың мағынасы мен идеясын талдау үшін әр топқа тапсырма беріледі, әр топ өз тапсырмасын орындаған соң екінші топқа ұсынады

Топтық жұмыс.

 

Оқушыларды 3 топқа бөліп тапсырма беріледі. (тапсырма тақта арқылы тексеріледі)

1-топ.

1. Амалдарды орындаңдар.             (m +5)(m - 5)

2. Көбейткіштерге жіктеңдер.        0,16   - х2

3.Теңдеуді шеш.                               х2 – 25 = 0

2- топ.

1.Амалдарды орындаңдар.              (х - 4)(х + 4) 

2.Көбейткіштерге жіктеңдер.           0,25 – у2

3.Теңдеуді шеш.                                 У2 – 81= 0

3 - топ.             

1.Амалдарды орындаңдар.              (у - 6)(у + 6)

2. Көбейткіштерге жіктеңдер.          36 – х2

3.Теңдеуді шеш.                       Х2-100=0 

Жауабы:

m2-25

(x-0.4)(x+0.4)

(x-5)(x+5)=0, x1=5,x2=-5

X2-16

(0.5-y)(0.5+y)

(y-9)(y+9)=0, y1=9,y2=-9

y2-36=0

(6-x)(6+x)

(x-10)(x+10)=0, x1=10,x2=-10

     Қатесін тап (Дұрыс емес теңдікті анықта).( 38-39мин.)

А.  (3b – c)(3b +c) = 9b2 – c2

B.  (x + 4)(4 - x) = 16 – x2

С. 36п2-49=(6п-7 )(7-6п)

Д.  Y4 – 25 = (y2 - 5)(y2 + 5).

  ДЕСКРИПТОР:

 

 

 Қысқаша көбейту форм.колдана алады.

  1

 Есептерді өздігінен шығара алады

 1

 Ережені біледі, теңдеуді шеше алады

 2

 

 

Үй жұмысы: №39, №40, №41 (1-3 есеп)

Рефлекция: Өзің үшін қандай білім алдың?

Нені білгің келеді?

Қызыл- көмекті қажет ететін

Сары-кейбір тапсырмалардан қиналатын

Жасыл- тақырыпты толық  меңгерген

Саралау:

Тапсырмаларды оқулықтан, дидактикалық материалдан алдым.

Барлық оқушылар қыскаша көбейту формулаларын, қасиеттерін біледі, қолдана алады. Анағұрлым қабілетті оқушыларға В.С нұсқаларынан тапсырма беремін.

Оқушыларға көмектесемін, бағыт-бағдар беремін.

Бағалау:

Сабақ барысында қалыптастырушы бағалауды жүзеге асырамын.

Окушыларға түрлі-түсті қағаздар беріп отырамын.

Сабақты қорытындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.

Оқушылар сабақ барысында нені білгенін,қалай жұмыс істегенін,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не қиындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз