Өлең, жыр, ақындар

Ондық бөлшектерді ондық бөлшекке көбейтуге есептер шығару

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Мектеп: №1 мектеп-лицейі

Пән: математика

Тереңдетілген математика

Күні: 12.02.2018жыл

Сабақ:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ондық бөлшектерді ондық бөлшекке көбейтуге есептер шығару.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Оқушылар ондық бөлшектерді көбейту ережелерін білу;

Басым бөлігі: ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейткенде ондық таңбаларын үтірмен жылжыта алу;

Кейбір оқушылар: Мәселе есептер шығара алады, кері есептер құрастыру. 

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

Ондық бөлшектерді бөлу алгоритмін біледі;

Ондық бөлшектерді натурал санға бөле алады;

Тілдікмақсаттар

Есептерді талқылайды, өз ойын басқаларға еркін жеткізе алады, қорытынды жасайды.

Құндылықтарға баулу

Оқушылар ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың  пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады.

Пәнаралықбайланыстар

Информатика

АКТ қолданудағдылары

Интерактивті тақта

Тақырып бойынша алдыңғы  білім

Ондық бөлшектерді ондық бөлшекке көбейту ;

Ондық бөлшектерді 10, 100, 1000... сандарына көбейту;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

 

 

 

 

Білу. Түсіну

(3 мин)

 

 

Ұйымдастыру кезеңі. Жұмыс дәптерлерін жинау.

Оқушылармен сәлемдесу. «Жылы тілек» әдісі бойынша тілек жазылған стикерлер арқылы , оқушы тілектерді бір-біріне сыйлайды. Қолдарына алған стикердің түсі бойынша 4 - топқа бөлінеді.

«Миға шабуыл» ережесінде сұрақтарға жауап беру. (толық жауап берген оқушының дәптеріне смайлик жабыстыру)

«Қайталау оқу айнасы» «Иә» және «Жоқ» деп жауап беру керек
- Ондық бөлшектер қалай қосылады? бөлшектердегі үтірден кейінгі санын теңестіру керек,(үтірдің астына үтір тура келетіндей )етіп баған түрінде жазу керек) Иә
- Ондық бөлшектерді қалай азайтады? (үтірге мән бермей қосу керек) Жоқ
- Ондық бөлшектерді натурал санға қалай көбейтіледі? (үтірге назар аудармай сандарды көбейткендей көбейту керек, ондық бөлшекте неше таңба болса, оң жақтан сонша цифр үтір ажырату керек ) Иә
- Ондық бөлшектер ондық бөлшектерге қалай көбейтіледі? (көбейткіштердің екеуінде неше ондық таңба болса,көбейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен ажырату керек) Иә

 

Түрлі түсті стикерлер

 

 

 

Смайлик

слайд

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

«Балық аулау» әдісі

 

Қолдану

(10 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Диірмен»

әдісі

10мин

 

 

Талдау

«Саралау»

әдісі

(5 мин)

 

 

 

Сергіту сәті

«Ұшқыр ой»

(5 мин)

1. Топқа мәтін есеп беріледі. (Топтық жұмыс)

1-топ.Тапсырма. Хоккей қақпасының ені 1,8 м,биіктігі 1,2м. Хоккей қақпасының ауданын табыңдар.

Ені – 1,8м                           S=1,8∙1,2=2,16м2

Биіктігі – 1,2м                                                           

Табу керек: S - ?                    Жауабы: S=2,16м2

Бағалау дескрипторлары:

  - Есеп шартының дұрыс құрылуы 1 балл

  - Шешімін дұрыс есептеу1 балл

2-топ.Тапсырма:Кілегей массасының 0,25 –май. 3,8 кг кілегейде неше килограмм май ба?

0,25∙3,8=0,95                         Жауабы: 3.8кг кілегейде 0.95г май бар

Бағалау дескрипторлары:

  - Есеп шартының дұрыс құрылуы 1 балл

  - Шешімін дұрыс есептеу 1 балл

3-топ. Тапсырма. Шаруашылық бірлестігінің 70,5 га жерінің 3/5 іне бидай, ал қалғанына бақша өнімдері егілді.Бақша өнімдері неше гектар жерге егілді.

бидай – 70,5*3/5=42,3       бақша өнімдері:  70,5-42,3=28,2               

   Жауабы: бақша өнімдері 28,2 га жерге егілді.

Бағалау дескрипторлары:

Есеп шартының дұрыс құрылуы 1 балл

Шешімін дұрыс есептеу 1 балл

4-топ. Жеңіл машина 74,8км /сағ жылдамдықпен жүріп, 4 сағатта қандай қашықтыққа барады? 299,2

Семантикалық карта, жеке тапсырма. Әр топқа  карточкалар таратылады. Орындап болған соң, тақтада жауабы көрсетіледі, кесте бойынша кестені тексереді.

  1) (3.5+5.63)∙0.1=9.13∙0.1=0.913                
  2) (2,3+8,35)∙0,2=10,65∙0,2=2,13    
  3) (6,31+2,7)⋅0,3=9,01∙0,3=2,703            
  4) (6,1-3,5)⋅0,01=2,6∙0,01=0,026

 

 

(3,5+5,63)*0,1

(2,3+8,35)*0,2

(6,31+2,7)*0,3

(6,1-3,5)*0,01

2,13

 

+

   

2,703

   

+

 

0,913

+

     

0,026

   

+

 

 

Бағалау дескрипторлары

  Ондық бөлшектерді қосады, азайтады 1 балл

  Ондық бөлшектерді көбейтеді 1 балл

  Мәніне «+» таңбасын қойылуы 1 балл

   0.5*2=  1                           9,03*17=153,51

   0,25*0,4=0,1                        3,52*0,2=0,704

   0,75*0,25= 0,1875                 2,15*12=25,8

Бағалау дескрипторлары

 - Ондық бөлшекті натурал санға көбейтеді             2 балл

 - Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейтеді         3 балл

Логикалық тапсырма  (жұптық тапсырма)

     

Ж:13                                     

 

Үлестірме

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірме

 

 

слайд

 

 

Интерактивті тақта

Сабақтың соңы

 

 

 

 

(2 мин)

Бағалау

(1 мин)

 

Үй жұмысы

Кері байланыс.«Тазалық» ойыны. Әр топқа стикер таратылады. Оқушылар стикерлерді тақтада тұрған кері байланысқа жабыстырады.

Әр тапсырманы орындаған топты  мұғалім бағдаршам түсіне сәйкес бағалап отырады.

   толық орындаған

   толық емес орындаған

   жартылай  орындаған

 

 

 

 

 

Стикер

 

Стикерлер түрлі түстү

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар тақырыптың толық меңгергенін білу үшін тақырыпқа сәйкес стратегиялар таңдап алдым. Қабілеті жоғары оқушыға деңгейі бойынша  жеке логикалық тапсырма берілді.

Табыс крийтерийлері арқылы топтық, жұптық, жеке  «семантикалық карта» тапсырмаларын орындау барысында жетондардың түстеріне сәйкес білімдерінің деңгейін білемін.

Қимыл жаттығуын жасату, себебі топқа бөлініп отырған кезде оқушының бел омыртқасына зиян келмей қимылда болуы.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.

Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

  1: Әдіс-тәсілдер арқылы оқушылардың барлығы тапсырмамен қамтылуы

  2: Қабілеті жоғары оқушыны анықтау

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

  1:--------------

  2:--------------

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?


Пікірлер (2)

Үмітбай інжу

маған өте қатты ұнады

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз