Өлең, жыр, ақындар

Үй жануарлары

Алматы облысы, Балқаш ауданы
"Бөбек" балабақшасының тәрбиешісі
Жуманова Динара Жумадиловна


Білім беру: Коммуникация

Ұйымдастырылған оқу қызметі: Сөйлеуді дамыту

Тақырыбы: Үй жануарлары

Мақсаты: Балалардың үй жануарлары мен оның төлдерін білдіретін сөздерді қолдана отырып,жануарлар туралы айту білігін бекіту. Сөйлеу барысында жануарлар мен олардың төлдерінің атауын зат есімдердің жекеше және көпше түрлерін үйрек-үйректер, түйе-түйелер-бота-боталар қолдана білу іскерлігін дамыту және оларды топтпрға қарай жіктелуін ұғындыруды жалғастыру. Жануарларға қамқоршы болуға тәрбиелеу.

Біл

Оқу қызметінің кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Баланың іс-әрекеті

 

 

 

 

 

 

Шаттық шеңбері: Жылы сөздер.

Шарты: балалар шеңбер бойымен тұрып, өз аналарының еркелететін сөздерін айтып шығады.

   Балалар шеңберге тұрады.

  - Менің анам ботақан дейді,

  - Менің анам қошақан дейді.

  - Менің анам құлыным дейді.

 

Мақал-мәтелдің мағынасын түсіндіру.

Қарға баласын аппағым дейді,

Кірпі баласын жұмсағым дейді.

- Жануар да баласын жақсы көреді, еміренеді. Ал адамдар балаларын еркелетіп күнім, алтыным деген сияқты көптеген сөздерді айтады.

Үй жануарлары жайлы түсіндіру.

- Үй жануарлары - қолға үйретілген жануарлардың түрлері. Сондықтан кейде бұларды қолға үйретілген жануарлар деп атайды. Олар: түйе, жылқы, қой-ешкі, есек, мысық, үй қояны, құстардан тауық, үйрек, қаз, күркетауық.

Дидактикалық ойын: " Үй жануарларының төлдерін тап!"

Ойын шарты: жұмыс дәптеріндегі тапсырманы орындау.

Жекеше және көпше түрде айтуды үйрету.

Тақтаға 1 түйе, 1 сиыр, 1 қой, 1 жылқының суреттері ілінеді.

Осы суреттердің жанына әрқайсысы 2-3 түйе, сиыр, қой, жылқының суреттері ілінеді.

Сергіту жаттығуы.

Ал, балалар, келіңдер,

Бой жазайық бәріміз.

Мойнымызды бұрамыз

Қолымызды созамыз

Аяқтармен топ-топ басып,

Орнымызға барамыз.

Жаңылтпашты жаңылмай айтайық!

1. Ақ тай ақ па?

Қара тай ақ па?

 

2. Қай тай лақтай,

Қай лақ бармақтай.

Ойын:"Даусынан таны"

Ойын шарты: балаларды шеңбер бойына тұрғызып, бір баланың көзін байлайды. Көзі байланған баланың қасына бір бала жануар дыбысын салады. Бала қандай жануардың даусын және оны салған кім екенін табады.

Мақал-мәтелді педагогтің соңынан қайталайды.

Мұның бәрі теңеу сөздер.

 

 

 

 

 

 

 

- Үй жануарларын адамдар күтіп-баптайды.

- Олардың қорегі:шөп,жем.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңылтпаштарды жылдам айтуға тырысады.

Рефлекциялық-түзушілік

Жаңылтпашты мұқият тыңдап, жаңылмай айтуға ұсыныс беру.

Балалар жаңылтпашты анық және тез жаңылмай айтуға тырысады.

Күтілетін нәтиже:

нені білді: көбірек жаңылтпаш білу.

нені игерді: жануарлардың даусын салуды.

нені меңгерді: жануарлардың төлдерін  ажырата біледі.


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз