Өлең, жыр, ақындар

Жұрнақ пен жалғау

ОҚО облысы, Сайрам ауданы, Қарабұлақ ауылы
№77 Хамаза атындағы ЖОМ
Қазақ тілі және әдебиеті пәнінің мұғалімі.
Ибрагимова Шахноза Анваровна

Пәні: Қазақ тілі

Тақырыбы:  Жұрнақ пен жалғау

Мақсаты:

Сабақтың нәтижесі: (сабақтан нені күтемін)

Сөздің мағынасын өзгертетін қосымша жұрнақ екенін,сөз бен сөзді байланыстыратын қосымша жалғау екенін меңгерту    жаттығулар орындау.

Сөздің мағынасын өзгертетін қосымша жұрнақ екенін, сөз бен сөзді байланыстыратын қосымша жалғау екенін меңгеріп жаттығулар орындай алады.

Дереккөздер:

Сілтеме 2-сынып оқулығы Атамұра»,Алматы  2013,Автор:Г.И.Уайсова,Р.С.Әміров, А.Е.Жұмабаева.кампютер, смайліктер, жұлдызшалар, бағдаршам, түрлі –түсті қалам, кеспе қағаз.Тіл дамыту. «Алматы»2005

Әдіс-тәсілдер:

   шаттық шеңбер.

 «Көріп,тыңдап,жауап айт» әдісі

«Пән аралық бай»

 «Кері байланыс»

«бес қадам» әдісі.

Ұйымдастыру кезеңі:

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Шаттық шеңбер

2  мин

Мұғалім оқушылар жүзіне смайлік жапыстытарады.

 

Оқушылар күле қуанады.

Топқа бөліну

1    мин

Оқушылар көзін жұмып қолына стикерге жазылған топ аттарын  жапыстыру «Түбір мен Жалғау»

 Оқушылар көзін ашып қолына стикерге жазылған топ аттарын  көреді «Түбір мен Жалғау»

Топтық ереже.

1   мин

Оқушылар топтық ережені еске алу.

Оқушылар топтық ережені еске алады.

Жаңа сабақ

Білу:

Түсіну:

«Көріп,тыңдап,жауап айт»әдісі.

20 мин

Тақтаға суреттер ілінеді, суреттердің мағынасын не екенін айтқызу,өздері сұрақтарға жауап беру арқылы сабақты ашып шығару керек.

Тақырып туралы толық мәлімет беру.

Тақтаға суреттер ілінеді, суреттердің мағынасын не екенін айтады, өздері сұрақтарға жауап беру арқылы сабақты ашып шығара алады. Тақырып туралы толық мәлімет алады.

Пән аралық бай.

 3  мин

Бес түбір сөзді төрт тілде айтқызу.

 Бес түбір сөзді төрт тілде айтады.

Үй жұмысын көріп сұрау.

3мин

Түбір мен жұрнақты сұрап,жаттығуларды

орындағанын бағалау

Түбір мен жұрнақты сұрап,жаттығуларды

орындағанын бағаланады.

Кітап дәптермен жұмыс,

дәптер жинау.

4 мин

285-жаттығу. Жұрнақ жалғанған сөзді бір,жалғау жалғанған сөзді бір бөлек жазыңдар.                                                   батырлық,ғалымның,іскер,көмірді,көлшік,

биши,жем,дәптері,бидайды,бастық.

285-жаттығу. Жұрнақ жалғанған сөзді бір,жалғау жалғанған сөзді бір бөлек жазады.                                                   батырлық,ғалымның,іскер,көмірді,көлшік,

биши,жем,дәптері,бидайды,бастық.

Сергіту сәті

1

«Балақан» өлеңі айтқызу. Қимыл әрекет жасау.

«Балақан» өлеңі айтады. Қимыо әрекет жасауды

    Үйге тапсырма

 2 мин 

А. 292-жаттығу.Ондағы қарамен жазылған сөздерді

жазып жалғанған қосымшаларды анықта. 294-жаттығу.Қосымша 

жұмыс,РЕБУС.

Б.297-карамен жазылған сөздерді теріп жаз.Қосымшаларын алып оқып көр,жалғау және жұрнаққа ажырат.296-жаттығу.Қосымша жұмыс,РЕБУС.

В.295-Түбір сөздерге қосымшаларды  жалғап,түрлерін анықта.

А. 292-жаттығу.Ондағы қарамен жазылған сөздерді

жазып жалғанған қосымшаларды анықтайды. 294-жаттығу.Қосымша 

жұмыс,РЕБУС.

Б.297-карамен жазылған сөздерді теріп жаз.Қосымшаларын алып оқып көр,жалғау және жұрнаққа ажыратады.296-жаттығу.Қосымша жұмыс,РЕБУС.

В.295-Түбір сөздерге қосымшаларды  жалғап,түрлерін анықтйды.

Сергіту сәті:

2  мин

Қимыл әрекет пен тыныс белгілерді сызып шығу

Қимыл әрекет пен тыныс белгілерді сызып шығады.

«Бес қадам»

2 мин

Сұрақ-жауап

Сұраққа жауап айтады.

Бағалау:

2  мин

 Бағалау жұлдызша арқылы.

(смайлик қойып тұру )

Оқушылар  бір-бірін бағалайды,жиынтық баға қойылады.

( оқушылар смайлик қойып тұрады )

Кері байланыс:

 

 3 мин

 

Бүгінгі сабақ сіздерге қызық болды ма?

Сабақта қай жаттығу қиыншылық  туғызды?

Жалғау мен жұрнақтың айырмашылығын біле алдыңдар ма

 

 Оқушылар жауап айтады.

 


Пікірлер (8)

Abdizhalil

рахмет, 

Abdizhalil

Рахмет. Диплом да, сертификатта керек еді! Бағалары да жасқсы, шартары да, Рахмет сіздерге!

saramakuova

"Үздік сабақ" дер едім . Ұлт ертеңін тәрбиелеуде сіз секілді бар мұғалім тер көтсе , Қазақстан - Мәңгілік қой , шіркін !

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз