Өлең, жыр, ақындар

Солтүстік Қазақстан аймағы

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің
«Даму мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған № 2 арнайы (түзету) мектеп-интернат» КММ
қазақ тілі муғалімі: Шаймергенова Күнсұлу Сұрағанқызы

Сабақтың тақырыбы: Солтүстік Қазақстан аймағы.

Сабақтың мақсаты:

1. Қазақстанның экономикалық аймақтарына байланысты білімдерін тексеріп, толықтыру.

2. Ауызекі сөйлеу қабілетін арттыру.

3. Отанымызға, туған жерімізге, қаламызға деген сүйіспеншілік сезімін тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жалпылау сабақ.

Көрнекіліктер: Қазақстан картасы, кластерлер, «Менің қалам» фотосурет көрмесі, «Солтүстік Қазақстан» кітап көрмесі, Венн диаграммасы, мақалдар.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ жауап, ойландыру, сипаттау, топтық жұмыс, іздендіру, талдау, жұппен жұмыс.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

- Сәлемдесу.

- Оқушыларды сабаққа бейімдеу.

- Тіл дамыту тапсырмалары.

1. Кезекшінің мәліметі.

2. Сұрақ-жауап.

- Қазақстан неше экономикалық аймаққа бөлінеді?

- Бұл қандай аймақтар?

- Осы аймақтар немен бай? Мысалы, Батыс Қазақстан? (мұнай), Шығыс (түсті металдар), Орталық (көмір).

- Елордамыз Астана қаласы қай аймақта орналасқан?

- Қазақстанның ең ірі қаласы қай қала?

- Алматы қаласы қай аймақта орналасқан?

II.Үй тапсырмасын тексеру.

- Балалар, Қазақстанның Оңтүстік аймағы туралы алған білімдерін қайталау мақсатында,біз кластер бойынша жұмыс істейміз. Біріншіден, кластердің негізгі сөздерін аударайық.

- Кластермен жұмыс.

- Кластер бойынша, картаны қолданып оқушылар Оңтүстік Қазақстан туралы әңгімелейді.

III. Жаңа тақырып: Солтүстік Қазақстан аймағы.

Кіріспе.

Мұғалім:

- Балалар, сендердің туған жерлерің қай қала?

- Петропавл қаласы қай экономикалық аймағында орналасқан?

- Сонымен, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:

Тақтада: Солтүстік Қазақстан аймағы.

- Картадан осы аймақты көрсету.

1. Лингафон.

    - Балалар, қазір біз сендермен мәтінді тыңдаймыз.

    - Бұл мәтін не туралы?

2. Кластер.

- Ал ендеше, балалар, мына кластерді қолданып, мәтін бойынша Солтүстік Қазақстан туралы әңгімелеп берейік.

3. Көрмелер:

- Ал бұл көрмелерде сендер не көріп тұрсыңдар?

- Қазір бірінші топ оқушылары «Менің қалам» тақырыбына сұхбат құрастырады, ал екінші топ-Солтүстік Қазақстан туралы әңгімелейді.

- Өздік жұмысы.

Лингафон арқылы оқушылар жұппен жұмыс істейді.

- Оқушылардың өздік жұмыстарын тексеру.

1 топ. Өз қаласы туралы әңгімелейді.

2 топ. Солтүстік Қазақстан туралы әңгімелейді.

4. Грамматика.

- Жазылым: төрт оқушы тақтаға шығып, мына тапсырмаларды орындайды.

№1 тапсырма:

  - Синтаксистік талдау: Мен өз туған жерімді мақтаныш етемін.

№2 тапсырма:

  - Морфологиялық талдау: жерімді

№3 тапсырма:

  - Дыбыстық талдау: солтүстік

№4тапсырма:

  - Сөз құрамына қарай талдау: туған

IV. Қорытыңды кезең.

1. - Бүгінгі сабақта Қазақстанның қандай екі үлкен аймағы туралы әңгімелестік?

   - Балалар, осы екі аймақты салыстырып көрейік.

Венн диаграммасы. Солтүстік Қазақстан-Оңтүстік Қазақстан.

2. - Балалар, Солтүстік Қазақстан – біздің туған өлкеміз. Мына мақалдарды қалай түсінесіңдер?

Тақтада: Отансыз адам – ормансыз бұлбұл.

             Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас.

             Отан оттан да ыстық.

- Туған жеріміз айту үшін қандайын таңдайсыңдар?

3. Бағалау.

4. Үй тапсырмасы: Деңгейлік тапсырмалар.                   

1 топ - Мақалдарды туған жері туралы жаттау.

2 топ - Солтүстік Қазақстан (мазмұнын айту)

3 топ - Туған жері туралы эссе жазу.


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз